Muzeum inspiruje i edukuje bursztynników

pj_2010_1-30.jpg"Polski Jubiler": Polska jest jednym z głównych producentów biżuterii bursztynowej, a sprzedaż biżuterii wykonanej z bursztynu z roku na rok się zwiększa. Muzeum Ziemi PAN również aktywnie uczestniczy w rynku jubilerskim. Od wielu lat współpracują państwo z branżą jubilerską. Na jaką pomoc z państwa strony może liczyć polskie środowisko bursztynnicze?


Alicja Pielińska, Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk: Nasza obecność w branży jubilerskiej objawia się wielotorowo. Rokrocznie uczestniczymy w targach jubilerskich Amberif, Ambermart oraz Złoto Srebro Czas. Na naszym stoisku badamy autentyczność bursztynu, udzielamy informacji i staramy się pracować nad edukacją branży na temat bursztynu. Organizujemy też seminaria oraz wykłady specjalistyczne, pokazy zbiorów i publikacji Muzeum Ziemi PAN. Jednocześnie Muzeum Ziemi PAN prowadzi studia nad genezą złóż bursztynu i ich rozprzestrzenieniem, których rezultaty mogą być przydatne przy projektowaniu prac poszukiwawczych, a także badania nad identyfikacją żywic kopalnych z osadów kredowych, paleogeńskich i młodszych, prowadzone metodą spektroskopii absorpcyjnej w podczerwieni (IRS). Nasza działalność przekłada się na wzrost świadomości polskich bursztynników na temat "polskiego klejnotu".


Można także powiedzieć, że mamy wpływ na sposób projektowania biżuterii. Profesor Barbara Kosmowska-Ceranowicz podczas jednej z wystaw zdecydowała się na pokazanie szerszej publiczności "kropli" bursztynu, co poskutkowało faktem, że projektanci bursztynowej biżuterii zaczęli jej używać i tworzyć z niej swoją biżuterię. Tak więc można powiedzieć, że poza rolą edukacyjną, muzeum inspiruje także artystów do ponownego odkrycia form bursztynu.


W Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk znajdują się największe w Polsce zbiory bursztynu. Skąd one pochodzą i jak pozyskują państwo nowe okazy? [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl