Opodatkowane prezenty świąteczne dla pracowników

Marek Piotrowski

prawnik, doradca podatkowyCzas świąteczny związany jest z wigilijnymi spotkaniami firmowymi. Niektórzy pracodawcy decydują się na obdarowanie swoich pracowników bonami towarowymi.

Nie należy jednak zapominać, że "świąteczne" prezenty pracodawców wywołują szereg następstw i obowiązków zarówno na gruncie regulacji prawa podatkowego, jak i w zakresie składek ZUS, o których pracodawca musi pamiętać.

Bony towarowe opodatkowane
Podstawową kwestią z punktu widzenia pracodawcy jest pytanie, czy przekazanie pracownikowi paczki świątecznej lub bonu towarowego podlega opodatkowaniu w świetle regulacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z przepisów ustawy wynika, że za przychody pracownika uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. Jednak jeśli świadczenie rzeczowe zostało przekazane pracownikowi w formie prezentu świątecznego, to w myśl obowiązującego prawa możliwe jest zwolnienie od podatku, właściwe dla świadczeń rzeczowych.


Zgodnie bowiem z przepisami zwolnienia od podatku dochodowego obow [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl

Marek Piotrowski