Amberif Design Award 2017

Dzieło Marcina Tymińskiego zdobyło pierwszą nagrodę w 21. Międzynarodowym Konkursie na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award 2017. Zwycięzca otrzymał 10 tys. zł, ufundowane przez prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza.

pws-2017-04ac-10

Ocenie poddano 124 prace nadesłane na konkurs pod nazwą „Peryferia”. Międzynarodowe jury złożone z uznanych, światowych ekspertów prześledziło pomysły, perspektywy i ścieżki koncepcyjne twórców.

pws-2017-04ac-09


Prace nagrodzone

Pierwszą nagrodę Amberif Design Award 2017 przyznano artyście, któremu – jak czytamy w uzasadnieniu werdyktu – udało się w wyrafinowany sposób połączyć bursztyn bałtycki, polimer i stal. Jury jednomyślnie zdecydowało, że praca ta zasługuje na nagrodę główną jako elegancka i prosta współczesna biżuteria. Sposób, w jaki fasety i powierzchnie pracy kierują i rozpraszają światło, tworzy lśniące światło przewodnie dla designu. Nagrodę Bursztynową, ufundowaną przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, czyli kilogram bursztynu, otrzymała Annelisa Mercier z Francji. W pracy artystki jury spodobała się bezpośrednia szczerość w surowym rzeźbieniu twarzy. Praca ta, jak stwierdziło jury, jest przykładem intuicyjnego i wrażliwego potraktowania niezwykłego materiału. Z kolei Nagroda Srebrna – kilogram srebra – ufundowana przez KGHM Polska Miedź SA, przypadła Susanne Elstner z Niemiec. Jury w szczególności doceniło kontrast między organicznymi elementami węgla i bursztynu oraz różnicę kolorystyczną między ciemną zwartością a jasną przeźroczystością. Sposób, w jaki materiał został obrobiony, sugeruje interesujący ruch, uwydatniony przy noszeniu na ciele.

pws-2017-04ac-08

Wyróżnienia

W tegorocznej edycji konkursu przyznano także wyróżnienia. Otrzymali je Maren Giloy oraz Miron Kutarba. W projekcie Giloya jury zauważyło wszechstronność bursztynu, a u Mirona Kutarby doceniło czysty, nowoczesny projekt, który odnosi się do zmiany stanu skupienia bursztynu z ciekłego na stały.