AMBERIF 2017

22 marca w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo w Gdańsku rozpocznie się 24. edycja Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif – największej na świecie wystawy bursztynu.

pws-2017-04ac-02

W ciągu czterech dni ponad 470 wystawców z 18 krajów zaprezentuje najnowsze trendy i technologie w jubilerskim designie. Organizatorzy spodziewają się ponad 7 tys. gości z całego świata. Wydarzeniem modowym targów będzie piątkowa Gala Bursztynu i Mody AMBER LOOK Trends & Styles. Świat nauki poruszy informacja o odkryciu pierwszego zmumifikowanego w bursztynie fragmentu dinozaura.

Wylęgarnia trendów

Targi Amberif to jedno z najważniejszych w Europie spotkań branży jubilerskiej. Swoją ofertę pokażą na nich wszystkie liczące się firmy jubilerskie. Odwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z najnowszymi trendami, które w tym roku będą zaskakiwać. W propozycjach projektantów wyczuwa się bowiem inspiracje Dalekim Wschodem, głęboką znajomość rodzimych surowców, a do tego szturmem wchodzą nowe technologie. – Uwagę zwraca liczniejsza niż zwykle reprezentacja producentów luksusowych zegarków oraz przedstawicieli dynamicznie ewoluującego sektora technicznego: maszyn, narzędzi i nowych technologii złotniczych – zauważa Ewa Rachoń, dyrektor projektu. Tradycyjnie podczas targów swoją premierę będzie miał wyjątkowy album autorstwa prof. Sławomira Fijałkowskiego „Trend Book 2017+”, systematyzujący aktualne trendy w biżuterii i wzornictwie. Galerię Projektantów, doskonale znaną miłośnikom odważnego, nowatorskiego wzornictwa, ponownie zagospodarują artyści plastycy.

pws-2017-04ac-03

Sensacyjne pióra dinozaura

Amberif to również wiele wydarzeń artystycznych, naukowych i popularyzatorskich: prezentacje najnowszych odkryć, branżowe seminaria, warsztaty, wernisaże, wystawy, premierowe publikacje, a także rzadka okazja do spotkania z cenionymi na świecie specjalistami. Jeden z nich, dr Ulrich Henn, dyrektor Niemieckiego Stowarzyszenia Gemmologicznego, przedstawi nowe sposoby zmieniania właściwości kamieni szlachetnych i metody ich rozpoznawania. O głośnym znalezisku prof. Bo Wang z Chińskiej Akademii Nauk w Nankinie – pierwszym dinozaurze zmumifikowanym w bursztynie birmańskim – opowiedzą z kolei dr Jacek Szwedo z Uniwersytetu Gdańskiego oraz Hui Jiang z Chińskiej Akademii Nauk. Doskonale zachowany fragment ogona dinozaura jest wielkości zapałki, a pokrywają go długie, rozgałęzione pióra (co istotne – w bursztynie najdrobniejsze szczegóły zachowane są trójwymiarowo).

AMBER LOOK

Szczególnie wyczekiwanym wydarzeniem jest zawsze Gala Bursztynu i Mody AMBER LOOK Trends & Styles. To crème de la crème targów Amberif. W piątkowy wieczór w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim publiczność obejrzy jedenaście kolekcji przygotowanych przez polskich projektantów ubrań we współpracy z twórcami biżuterii z bursztynem. Dyrektorem artystycznym wydarzenia jest ceniony polski projektant mody Michał Starost. Galę poprowadzi Conrado Moreno.

Nagrody specjalne

Podczas targów przyznawane są także prestiżowe nagrody w konkursach: Mercurius Gedanensis im. Bogdana Mirowskiego – konkurs Mistrzostwa Jubilerskiego dla Wystawców z Grand Prix w formie statuetki ufundowanej przez wicepremiera, ministra rozwoju i finansów w kategorii wzornictwo oraz Złotym Medalem prezesa Międzynarodowych Targów Gdańskich w kategorii mistrzostwo jubilerskie; Bursztynowe Rzemiosło – konkurs skierowany do złotników i młodych adeptów złotnictwa, organizowany przez Pomorską Izbę Rzemieślniczą Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Tytuły Bursztynnik Roku oraz Amber Business Partner przyzna Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników osobom, które z bursztynem pracują, promują go, badają i kolekcjonują w sposób wykraczający poza ramy własnej firmy. A Bursztynową Kulą wyróżnią najlepszy wzór prezentowany na targach studenci Katedry Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. 