Platynowe Eldorado

pj_2009_11-43.jpgInwestycje w złoto czy brylanty były szeroko opisywane w polskiej prasie. Jednak mało kto analizując rynek inwestycji w metale szlachetne i zwrócił uwagę na platynę. A powszechnie wiadomo, że platyna jest jednym z najrzadziej występujących na ziemi metali a co za tym idzie i jest bardzo trudno dostępna i to zarówno dla inwestorów, jak i przemysłu jubilerskiego.


Platyna wydobywana jest w zaledwie kilku krajach na świecie. Jednak największe ilości platyny, które trafiają na światowe rynki pochodzą z RPA, gdzie wydobywane jest 78 proc. światowej produkcji platyny. Na drugim miejscu plasuje się Rosja z 13 proc. stopą wydobycia, a następnie USA i Kanada, gdzie rocznie wydobywa się około 5 proc. światowej produkcji.


Rosnące ceny platyny

Tylko w sierpniu tego roku ceny platyny dynamicznie wzrosły. Pod koniec lipca platyna kosztowała 1210 dolarów za uncję, aby na początku września dojść do 1244 dolarów za uncję. Wzrost ceny o 35 dolarów w ciągu miesiąca jest spowodowany po części zakłóceniami w dostawach z Południowej Afryki, ale także większym niż zazwyczaj zainteresowaniem inwestorów i przemysłu motoryzacyjnego. Wnikliwa obserwacja rynku pozwala na wysnucie wniosku, że cena platyny z miesiąca na miesiąc wzrasta o około 5 proc., co stanowi nie tylko gratkę dla inwestorów, którzy mają szansę na znaczne pomnażanie swoich zysków, ale także problem dla rynku jubilerskiego. Najnowsze notowania wa [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl

Marta Andrzejczak