Pracownicy a zeznania roczne

Marek Piotrowski

prawnik,
doradca podatkowyInformacja o planowanych zmianach wywołała spore zainteresowanie przedsiębiorców, którzy uważają, że nowelizacja nakłada na nich nowe obowiązki, które związane będą z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów.

Obowiązujące prawo, a nowelizacja
Obowiązująca ustawa o PIT przewiduje obowiązek sporządzenia za podatnika rocznego rozliczenia podatku dochodowego. Jednak obowiązek taki powstaje wyłącznie w sytuacji, w której do 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym pracownik złoży płatnikowi wniosek (PIT 12) o dokonanie rocznego rozliczenia, oświadczając zarazem, że spełnia warunki pozwalające na rozliczenie przez pracodawcę.


Można więc powiedzieć, że roczne rozliczenie podatku przez pracodawcę przy aktualnym stanie prawnym jest sytuacją wyjątkową od reguły samodzielnego sporządzania zeznań rocznych.
Odmienne rozwiązanie przewiduje natomiast projekt zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który nakłada na pracodawcę obowiązek dokonania rocznego rozliczenia podatku przez płatnika. Co oznacza, że roczne rozliczenie podatku dochodowego pracownika nie jest już sporządzane na jego wniosek, a stanowi obowiązek prac [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl

Marek Piotrowski