Bursztynowy sukces

Ambermart, drugie największe na świecie – po Amberif – targi bursztynu odbyły się w Gdańsku już po raz 17. Od 25 do 27 sierpnia ponad 220 wystawców zaprezentowało na nich bursztyn w różnych odsłonach – jako element biżuterii, form użytkowych oraz sztuki.

pws-2016-10zz-07

Wydarzenie urozmaicone zostało o wystawy, spotkania i warsztaty, z których część poświęcona była zagadnieniu autentyczności i rozpoznawaniu surowca. Całość zakończyła impreza organizowana w centrum Gdańska, przy ul. Mariackiej – w miejscu, w którym bursztyn obecny jest dzięki licznym galeriom oraz pracowniom jubilerskim.

Bursztyn w roli głównej

Zakres tematyczny targów obejmował przede wszystkim biżuterię, sztukę oraz przedmioty użytkowe z wykorzystaniem bursztynu. Nie zabrakło tradycyjnych wyrobów jubilerskich ze złota, srebra oraz z kamieniami szlachetnymi. Swoją ofertę przedstawiło w sumie ponad 220 firm z dziewięciu krajów: Polski, Austrii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rosji, USA, Wielkiej Brytanii i Włoch. Ambermart wzbogacały liczne wydarzenia towarzyszące. Trwające trzy dni warsztaty złotnicze z mistrzami poprowadzili – podobnie, jak w ubiegłym roku – Marcin Tymiński – projektant biżuterii z Warszawy, Prezes Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych „STFZ” oraz Andrzej Kupniewski – także pracujący w stolicy jubiler, laureat Nagrody Głównej w Konkursie Ambermart 2015. Na targach była możliwość zbadania swojego bursztynu, a to za sprawą Laboratorium Bursztynu, działającego pod opieką Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników oraz Politechniki Gdańskiej. Dla zainteresowanych przygotowano też kurs wiedzy o bursztynie (tłumaczony symultaniczne na język chiński i angielski) oraz warsztat dotyczący gemmologicznych badań skamieniałej żywicy z możliwością skorzystania ze specjalistycznych instrumentów, określających cechy charakterystyczne bursztynu bałtyckiego, innych żywic kopalnych oraz najczęstszych ich imitacji. Zarówno warsztaty, jak i seminaria dotyczące bursztynu, cieszyły się dużym zainteresowaniem odwiedzających. Możliwość poszerzania swojej wiedzy na targach jest doskonałym pomysłem na zwiększenie liczby odwiedzających. Każdy zainteresowany, po wcześniejszym zapisaniu się, może zdobyć najnowsze informacje dotyczące bursztynu, co nie tylko upowszechnia o nim wiedzę wśród specjalistów, ale pozwala na szerzenie jej wśród społeczeństwa.

pws-2016-10zz-08

Bursztyn w kolekcjach i sztuce

W ramach wystaw towarzyszących targom można było przyjrzeć się unikatowym w skali świata imitacjom sukcynitu z prywatnej kolekcji Gabrieli Gierłowskiej – rzeczoznawczyni MSB i Pomorskiej Inspekcji Handlowej oraz biegłej sądowej w dziedzinie bursztynnictwa. Ambermart stał się także okazją do zapoznania się z twórczością fotograficzną Beaty Tyszkiewicz. Artystka, znana przede wszystkim jako aktorka, pokazała swoje zdjęcia. Na wystawie „Moje dzieci – moja miłość” Tyszkiewicz zaprezentowała fotografie pochodzące z jej rodzinnych zbiorów. Na wystawie zobaczyliśmy wspomnienia aktorki zapisane na kliszy fotograficznej oraz slajdach. Na targach miała miejsce także druga wystawa fotograficzna autorstwa Barbary Gronuś Dutko – pomorskiej artystki, wykorzystującej bursztyn w kompozycjach fotograficznych.

Mariacka rozświetlona bursztynem

Tradycyjnie Ambermart zakończyły się przy ulicy Mariackiej. W ramach siódmej edycji imprezy, pod hasłem „Na Mariackiej w Siódmym Niebie”, legendarną gdańską uliczkę ożywiły wernisaże, koncerty, warsztaty, spotkania autorskie, na koniec zaś pokaz mody i biżuterii Magdaleny Arłukiewicz oraz Aleksandra Gliwińskiego. Przy Mariackiej, jak co roku, nie zabrakło gości, którzy na co dzień nie zajmują się biżuterią. Pokaz mody skoncentrowany na bursztynie wywołał wielkie zainteresowanie wśród licznie przybyłej publiczności. Przez cały wieczór goście spacerowali wzdłuż ulicy i z nieukrywaną ciekawością oglądali dzieła sztuki złotniczej. Niektórzy z nich odkryli bursztyn na nowo, dostrzegając w nim nie tylko piękną ozdobę, ale współczesne dzieło sztuki. Zarówno organizatorzy, jak i odwiedzający, stwierdzili że tegoroczna edycja targów była niezwykle udana. Niech świadczy o tym liczba odwiedzających, która sięgnęła blisko trzech tysięcy osób.