Praca z nowoczesnym sprzętem ręcznym i mechanicznym

pj_2009_09-29.jpgJubilerzy mają swoje sposoby, by stworzyć niepowtarzalne dzieła zachwycające kupujących swoim kunsztem. Mają tylko sobie znane metody pracy potrzebne do wykonania wspaniałej biżuterii. Jednak, niezależnie od oryginalności i pomysłowości, każdy z jubilerów zastosować się musi do kilku etapów tworzenia, które sprawią, że wykonane wyroby będą niecodzienne. Jubilerzy nie mogliby dobrze wykonywać swojej pracy, gdyby nie specjalistyczne narzędzia, którymi się posługują. Na polskim rynku w ostatnim czasie pojawiło się wiele wyspecjalizowanych firm oferujących zaawansowane technologicznie narzędzia jubilerskie.


Własnoręczna biżuteria

Pierwszym krokiem przy tworzeniu biżuterii jest stworzenie koncepcji artystycznej wyrobu. Ten proces może przebiegać dowolnie. Jubiler może posłużyć się programami komputerowymi umożliwiającymi łatwe przełożenie koncepcji na wizualny wzorzec, który będzie można szybko wykonać. Jednak większość polskich jubilerów korzysta ze starych, sprawdzonych metod wytwarzania biżuterii, które polegają na wykonaniu woskowego modelu biżuterii. Aby wykonać określony model, twórca musi użyć dłut, skrobaków czy pilników, które nadadzą woskowej bryle odpowiedni kształt. Kolejnym etapem procesu jest wykonanie wzorca stanowiącego wierną kopię modelu woskowego. W tym celu woskowy model wyrobu zanurza się kilkakrotnie w płynnej mieszance ceramicznej, składającej się ze sproszkowanego materiału ceramicznego z dodatkiem spoiwa i posypuje drobnoziarnistym materiałem ceramicznym. Po stwardnieniu powłok ceramicznych tak otrzymaną formę wygrzewa się w piecu przez około dziesięć godzin w temperaturze 600 stopni Celsjusza.

pj_2009_09-11.jpg
W wyniku tego procesu woskowy rdzeń ulega całkowitemu wytopieniu, a forma utwardza się. Następnie w jego miejsce wprowadza się ciekły metal szlachetny. Po jego zastygnięciu zewnętrzną skorupę ceramiczną kruszy się, uzyskując wzorzec zwany wzorcem-matką. I na tym etapie wytwarzania biżuterii niezbędne stają się narzędzia jubilerskie, które umożliwiaj [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl

Karol Kulej