Problemy z bursztynem

Na rynku bursztynu w najbliższym czasie zapowiada się wiele zmian. Niepokój w branży bursztynniczej wzbudza wprowadzenie nowelizacji do ustawy Prawo geologiczne i górnicze, która zakłada znaczne zmiany w zakresie pozyskiwania surowca w Polsce. I mimo że rodzime wydobycie pokrywa jedynie 10 procent zapotrzebowania rynku, to polscy bursztynnicy mają powody do obaw.

pws-2016-08h-10

Zmiany, które mają zostać wprowadzone, z całą pewnością zmienią sytuację na polskim rynku biżuterii z bursztynem i prawdopodobnie spowodują wzrost cen. A te w ostatnim czasie wzrastały już wielokrotnie. Bursztynnicy obawiają się, że po wprowadzeniu nowelizacji kłopoty z pozyskaniem bursztynu mogą być jeszcze większe niż obecnie.

Powód wprowadzenia zmian

Jak czytamy w Projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw, zmiany wymuszone są zwiększeniem wydobycia bursztynu zarówno legalnego, jak i nielegalnego. Ustawodawca zauważa, że od 2009 roku odnotowano wzrost cen bursztynu, z ok. 1 tys. zł/kg do ok. 8 tys. zł/kg (cena zależy od rodzaju surowca, a także od wielkości bryły; jednostkowo może sięgać nawet 13 tys. zł za kg), co w żadnej mierze nie przekłada się na wysokość stawek opłat eksploatacyjnych. Opłaty, jak czytamy w wyjaśnieniach do nowelizacji ustawy, są bardzo niskie w stosunku do ceny surowca na rynku. Stawka, zgodnie z załącznikiem do obwieszczenie Ministra Środowiska z dnia 8 sierpnia 2014 r. [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl