Elekroformowany bursztyn

Rozmowa z Błażejem Prokopiukiem, projektantem i autorem biżuterii artystycznej. Prokopiuk sztukę złotniczą zaczął zgłębiać w Wytwórni Antidotum, którą ukończył w 2015 r. Naukę kontynuuje na własną rękę, jak i z pomocą przyjaznych dusz. Obecnie prowadzi kursy z zakresu technik wytrawiania i ich zastosowania wraz z tradycyjnymi technikami złotniczymi w Wytwórni Antidotum. Od 2014 roku członek Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych. Od roku 2015 członek Rady Programowej STFZ. Twórca, właściciel i projektant marki ProKreate. Współczłonek grupy artystycznej Dwie Plus Jeden.

pws-2016-06d-35

Polski Jubiler: Jak zaczęła się pana przygoda z biżuterią?

Błażej Prokopiuk: Był to proces. Zawsze lubiłem coś tworzyć. I to tak ewoluowało. Najpierw zająłem się szyciem, później modelarstwem. Pewnego dnia w moje ręce wpadała instrukcja „jak zrobić pierścionek”. Tak zainteresowałem się metalem jako materią. Zacząłem szukać szkoły, w której mógłbym nauczyć się zawodu. I trafiłem do Wytwórni Antidotum, gdzie ukończyłem trzyletni kurs złotniczy, a następnie do Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, w której teraz kończę studia podyplomowe. Stale poszukuję, eksperymentuję.

Jak jest pana stosunek do bursztynu?

W ciągu ostatnich kilku lat bardzo się zmienił. Na początku mojej drogi zawodowej kojarzył mi się z „biżuterią starszych pań”. Jednak praca z nim sprawiła, że całkowicie się na niego otworzyłem a nawet zacząłem eksperymentować, szukając swojego sposobu wypowiedzenia się za jego pośrednictwem. Po latach poszukiwań udało mi się znaleźć przepis na bursztyn, czyli elektroformowanie bursztynu (nakładanie powłok galwanotechnicznych na bursztyn). Z tego co wiem, nikt w Polsce nie robi opraw bursztynu w taki sposób. Udało się dzięki tej technice stworzyć kolekcję biżuterii Alchemia, która swoją premierę miała podc [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl

Rozmawiała Marta Andrzejczak