Kamienie szlachetne prosto do rąk jubilera

Na polskim rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących kamienie szlachetne i kamienie syntetyczne. Te ostatnie, ze względu na swoją cenę oraz właściwości, są coraz chętniej kupowane przez twórców biżuterii. Kamienie syntetyczne podbijają rynek jubilerski nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Jak powszechnie wiadomo, popyt rodzi podaż, stąd kamienie syntetyczne możemy kupić bezpośrednio od ich importerów, ale także za pośrednictwem internetu.

pws-2016-06d-22

Osoby chcące kupić kamienie szlachetne za pośrednictwem internetu powinny dysponować możliwie najpełniejszą wiedzą. A sprzedawca zobowiązany jest ją zapewnić. Niestety bardzo często zdarza się, że kamienie syntetyczne prezentowane są jako naturalne i zarówno kupujący je twórca biżuterii, jak i klient detaliczny, nie ma pełni wiedzy na ich temat.

Falsyfikat, syntetyk czy na turalny kamień

Podstawowym błędem, jaki popełniają twórcy biżuterii, jest zbytnia ufność w zapewnienia sprzedawców. Kierując się ceną, wybierając tanie kamienie, kupujący narażają się na oszustwo. Promocje, bonusy i wszelkiego rodzaju strategie marketingowe sprawiają, że kupujących opuszcza zdrowy rozsądek i decydują się na zakup kamieni albo złej jakości, albo po prostu fałszywych. Kamienie syntetyczne bowiem do złudzenia przypominają kamienie naturalne i nawet najlepsi fachowcy nie są w stanie odróżnić ich bez specjalistycznych badań od naturalnych. W dobie zmian dokonujących się na rynku jubilerskim należy zwracać szczególną uwagę na zakupy dokonywane w sklepach internetowych. Należy także zauważyć, że importerzy kamieni szlachetnych nie zawsze podają pełną informację na temat oferowanych przez siebie produktów. Dlatego tak ważne jest dokładne zbadanie kamienia albo sprawdzenie certyfikatów dotyczących jego autentyczności. Łatwo bowiem można stać się ofiarą oszustwa. Importerzy nie podają pełnej informacji na temat oferowanych przez siebie produktów, nie informują kupujących o fakcie, że dany kamień jest kamieniem syntetycznym, co w oczywisty sposób narusza prawo. Należy jednak pamiętać, że odpowiedzialność ponosi nie sprzedawca kamieni, ale sprzedawca biżuterii, gdyż to on wprowadza w obieg wątpliwej jakości kamień. Klienci salonów jubilerskich muszą mieć pełną informację na temat kupowanego przedmiotu. Nie można dopuścić do sytuacji, w której klient zapłaci za pełnowartościowy szlachetny kamień naturalny, a otrzyma produkt syntetyczny. Oczywiście kamienie syntetyczne niejednokrotnie są znacznie lepszej jakości od kamieni naturalnych, mogą być dowolnie wprowadzane do obrotu handlowego, ale ich cena zazwyczaj jest niższa. Sprzedając biżuterię z kamieniami syntetycznymi należy podać pełną informację na ich temat – skąd pochodzą, gdzie zostały wyprodukowane itp.

pws-2016-06d-23

Kamienie w hurcie

Na polskim rynku w ostatnim czasie pojawia się coraz więcej podmiotów gospodarczych oferujących kamienie szlachetne, ale coraz popularniejsze staje się kupno gotowej biżuterii z kamieniami szlachetnymi. Właściciele salonów jubilerskich, wychodząc z założenia, że kupno gotowej biżuterii z kamieniami szlachetnymi jest znacznie tańsze niż wykonywanie jej w swoich warsztatach, wprowadzają do swojej oferty importowaną biżuterię z kamieniami szlachetnymi. Należy zauważyć, że znaczna część wyrobów nie posiada certyfikatów na kamienie szlachetne umieszczone w biżuterii. Zarówno klienci detaliczni, jak i właściciele salonów, muszą uwierzyć, że biżuteria jest pełnowartościowa. Badania pokazują, że część produktów oferowanych w polskich salonach jubilerskich nie była biżuterią z kamieniami szlachetnymi, a w ich miejsce wstawiono falsyfikaty. Sprzedawcy biżuterii, nie posiadając odpowiedniego sprzętu, nie mogą sprawdzić czy oferowane przez nich produkty są pełnowartościowe. Dlatego też właściciele salonów jubilerskich powinni dokonywać swoich zakupów tylko u wiarygodnych importerów biżuterii, którzy wraz z zamówionym towarem oferują pełną informację o produkcie w postaci certyfikatu. Każdy z wyrobów jubilerskich powinien posiadać swój „paszport autentyczności”. Obserwując polski rynek jubilerski, widzimy zjawisko wystawiania certyfikatów przez salony oferujące biżuterię. Wydają one opinię na temat sprzedawanego przez siebie produktu, jednak z punktu widzenia prawa, jest to jedynie informacja na temat danego towaru, która nie potwierdza autentyczności danego wyrobu jubilerskiego. Dbając o markę salonu, należy do każdego rodzaju sprzedawanej biżuterii dodawać dokument wystawiony przez jeden z instytutów gemmologicznych, stwierdzający o jakości kamienia szlachetnego.

Wiarygodność pozwa la na budowanie marki

Właściciele salonów jubilerskich, oferując swoim klientom biżuterię, muszą dostarczyć informację na temat oferowanego produktu. Nie mogą pozwolić sobie na oddanie w ręce klienta produktu niepełnowartościowego, bądź, co niestety niekiedy ma miejsce, produktu fałszywego. Kamienie szlachetne muszą posiadać certyfikat, gdyż klient ma prawo do pełnej informacji na temat swojej biżuterii. Dlatego też tak ważne jest kupowanie kamieni szlachetnych i biżuterii z nimi tylko u wiarygodnych importerów. Kryterium wyboru powinno opierać się na wiarygodności sprzedawców kamieni, a nie na cenie danego produktu, gdyż raz straconego zaufania klientów naszych salonów nigdy nie da się odzyskać, a negatywny marketing „szeptany” jednego niezadowolonego klienta wpłynie na opinie o salonie i może zaowocować nie tylko spadkiem sprzedaży, ale także bankructwem.

Karol Kulej