Twórca i maszyna

Nowoczesne narzędzia jubilerskie znacznie ułatwiają pracę w każdym warsztacie. Projektanci i twórcy coraz częściej wykorzystują je, aby biżuteria oddawana w ręce odbiorców była doskonała. Idealne prace i seryjne kolekcje, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii, pojawiają się zarówno w salonach jubilerskich, jak i w galeriach z biżuterią autorską.

Praca twórcy biżuterii stała się w ostatnim czasie znacznie łatwiejsza i, jak podkreśla wielu z nich, przyjemniejsza. Pozostaje jednak pewne „ale”: w niemal każdym sklepie z biżuterią znajdujemy takie same okazy biżuterii. Maszyny i specjalistyczne narzędzia powoli zastępują człowieka, którego rola ogranicza się do biegłej obsługi sprzętu. Twórca staje przed dylematem: oddać w ręce odbiorcy doskonale wykonany produkt nie tknięty ręką ludzką, czy spędzić na wykonaniu swojego dzieła wiele godzin i przekazać odbiorcy unikat, noszący ślady pracy artystycznej, ale także pewnego rodzaju niedoskonałości. Pozostaje też pytanie, jak obliczyć cenę danej biżuterii. Czy cena gotowego produktu powinna zależeć do ceny kruszcu i kamieni szlachetnych, czy pracy włożonej w jej wykonanie? Czy biżuteria autorska, której zrobienie zajmuje cztery razy więcej czasu niż wykonanie biżuterii przy użyciu maszyny, powinna być cztery razy droższa? Im więcej specjalistycznych maszyn i narzędzi jubilerskich pojawia się na polskim rynku, tym więcej pytań, na które ciężko znaleźć satysfakcjonującą odpowiedź.

Zrób to sam

Specjalistyczne narzędzia jubilerskie reklamowane są jako sprzęt, dzięki któremu można osiągną
[...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl

Karol Kulej