Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Zamknij to okno informacyjne

Imago Artis | Polski Jubiler


Imago Artis

23 maja w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym odbył się wykład dr. Michała Myślińskiego Srebrna biżuteria Imago Artis: poezja drutu, proza blachy.

Wraz z przełomem politycznym i gospodarczym 1989 roku upadło wiele polskich wytwórni i spółdzielni, specjalizujących się w produkcji biżuterii i galanterii srebrnej. Dziś na nowo odkrywamy piękno naszyjników, wisiorków, broszek, pierścionków i bransoletek, którymi przez prawie 40 powojennych lat chętnie zdobiły się niemal wszystkie Polki. Wśród kilkunastu polskich spółdzielni i firm (ORNO, Rytosztuka, Juwelia, Bursztyny, Agat, Warmet) szczególne miejsce zajmowała krakowska Imago Artis, która specjalizowała się w tzw. filigranie, czyli technice polegającej na tworzeniu rozbudowanych dzieł ze zwijanych cienkich drucików, układanych następnie w fantazyjne, skomplikowane wzory. Wykonywana w Imago Artis biżuteria łączyła w sobie niezwykle pracochłonną i wymagającą cierpliwości tradycję wytwórczą z nowoczesnymi formami i wzornictwem.