Połączenie własnego stylu ze sztuką świata

Rozmowa z Jolantą Kupniewską, projektantką biżuterii, artystką, która w tym roku została nagrodzona pierwszą nagrodą na 20. Międzynarodowym konkursie na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award 2016

pws-2016-03w-37

pws-2016-03w-36

Polski Jubiler: Otrzymała pani nagrodę główną na tegorocznym 20. Międzynarodowym konkursie na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award 2016. Co oznacza dla pani to wyróżnienie?

Jolanta Kupniewska: ADA jest ciekawym konkursem, ale jednocześnie specyficznym. Wymaga od artysty dużej umiejętności odczytywania postawionego pytania i jego najtrafniejszego rozwiązania. Tak jak nazwa konkursu wskazuje, jest to jeden ze sposobów nawiązania dialogu ze współczesnym designem i to… światowym. Konkursy tak skonstruowane uczą trafności, komunikatywności i swobody prezentacji myśli. Cieszę się i jest to dla mnie szczególną dumą, że wcelowałam w oczekiwania tak doskonałego międzynarodowego jury.

Jak przebiegał u pani proces twórczy? Jak udało się pani w tak doskonały sposób oddać temat konkursu „stany przejściowe”?

Piękno jest często ukryte w prostocie. Tak też starałam się przedstawić i ten temat. Stany przejściowe towarzyszą nam na co dzień. To tylko umiejętność patrzenia na świat z dystansu umożliwia nam odbieranie go w pełni. Obserwowanie, które jest tak ważnym elementem w procesie twórczym, pozwala człowiekowi odebrać wiele bodźców, zauważyć pełnię otoczenia – szczególnie doskonałą naturę. Rozwiązanie postawionego tematu to w dużej części suma doświadczenia i technik nabytych.

Od kiedy zajmuje się pani biżuterią? Jak zaczęła się pani przygodą z nią?

To już 25 lat jak rozwijam się w tym wspaniałym zawodzie. Jako pierwsza przetar [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl

Rozmawiała Marta Andrzejczak