Amberif Design Award 2016

Dzieło autorstwa Jolanty Kupniewskiej zostało nagrodzone przez jury pod przewodnictwem Nicolasa Estrada podczas 20. Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award 2016. Zwyciężczyni otrzymała dziesięć tysięcy złotych ufundowane przez prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza.

pws-2016-03w-11

pws-2016-03w-12

Jury poddało ocenie 92 prace nadesłane na konkurs pod hasłem „Transition“, Stany przejściowe, przez 75 autorów z 19 krajów: Austrii, Belgii, Brazylii, Czech, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Indii, Izraela, Korei Płd., Meksyku, Niemiec, Polski, Szwecji, USA, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Pierwszą nagrodę Amberif Design Award 2016 przyznano artystce, której udało się złamać panującą tendencję poprzez odwrócenie proporcji. Jolanta Kupniewska oprawiła złoto w bursztyn. Jak czytamy w uzasadnieniu, zderzyła surową bryłkę bursztynu z surowo ociosanym pozłacanym kawałkiem srebra. Udało jej się osiągnąć przejście z przeźroczystości w nieprzeźroczystość w połączeniu z ciekawą formą architektoniczną.

Nagrodę Bursztynową ufundowaną przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, czyli kilogram bursztynu, otrzymała Jelizaveta Suska. W pracy artystki jury spodobało się przejście patyn w bursztyn i to, jak miedź trzyma bursztyn. Doceniona została faktura zwietrzałej warstwy miedzi przechodzącej w fakturę zwietrzałej warstwy bursztynu. Natomiast Nagroda Srebrna – kilogram srebra – ufundowana przez KGHM Polska Miedź, przyznana została Kindze Sulej, której praca zrobiła wrażenie swoją organicznością. Jak uzasadniło jury konkursu, w dziele zachodzi przejście błękitu w żółto-zielony bursztyn, z miękkiej faktury w ostre, rozbite, agresywne kanty.

Wyróżnienia

Podczas tegorocznej edycji konkursu przyznane zostały także wyróżnienia. Otrzymała je Kim Ji Young za pracę, w której dostrzec można proces twórczy, Emilia Kohut-Jeż, artystka, której udało się połączyć syntetyczną żywicę z naturalnym bursztynem oraz Agnieszka Grupa i Karolina Matea, które zaakcentowały naturę. Stan y przej ściowe Tegoroczne hasło konkursu Transition, jak czytamy w komentarzu kurator konkursu Barbary Schmidt, konfrontują nas z momentem opóźnienia i wątpliwości. Na etapie tym nie czujemy się bezpiecznie, gdyż dawne odpowiedzi już się nie sprawdzają, a nowych jeszcze nie znaleźliśmy. Ten krótki okres – gdy wszystko jest jeszcze w toku, a my bylibyśmy władni na nowo ustalać zasady – bywa przez nas niewykorzystany.

ma