Hiperrealizm i recykling

Biżuteria z surowców wtórnych na stałe zagościła na rynku jubilerskim. Nikogo nie dziwi wykorzystywanie zużytych kapsli, elementów z popsutych komputerów, zegarków, szkła czy mebli do tworzenia biżuterii. Projektanci biżuterii wykorzystują niemal wszystko co wpadnie w ich ręce, aby stworzyć oryginalną biżuterię. Cena biżuterii z materiałów ogólnodostępnych uzależniona jest od uwarunkowań panujących na rynku, często jest wyższa od ceny biżuterii wykonanej z metali szlachetnych.

pws-2016-02c-26

Projektanci wykorzystują makulaturę, europalety, stare rowery i metalowe stelaże do produkcji mebli czy sprzętów gospodarstwa domowego. W ten sam nurt wpisują się twórcy biżuterii, którzy prezentują odbiorcom swoje kolekcje wykonane z coraz ciekawszych materiałów. Od wielu sezonów popularna jest biżuteria wykonana z ceramiki, szczególnie ręcznie malowanej. Klienci chętnie kupują ozdoby wykonane z tkanin takich jak dżins, ale także z filcu czy materiałów organicznych: drewna, kwiatów zatopionych w żywicy. Na rynku można znaleźć biżuterię, której zadaniem jest jak najwierniejsze odwzorowanie rzeczywistości. Jej twórcy starają się oddać odbiorcom biżuterię, która wykonana z materiałów niejubilerskich, najczęściej żywicy lub plastiku, do złudzenia przypomina przedmioty codziennego użytku.

pws-2016-02c-27

Folia i gąbka

Na rynku jubilerskim możemy znaleźć kolekcje biżuterii stworzonej z przedmiotów, które nas otaczają. Mamy zatem ozdoby stworzone z cukru, makaronu czy czekolady, czyli tak zwaną biżuterię jadalną. Znajdujemy biżuterię wykonaną z toreb foliowych, szkła czy gąbek. Twórcy zmieniają przedmioty codziennego użytku w przedmioty biżuteryjne. Kpią z konwencji, wytwarzają biżuterię niejednokrotnie jednorazową, konkurując na rynku z biżuterią modową. Proponują klientom ozdoby, które podkreślają oryginalny styl ich posiadacza. Biżuteria z materiałów niejubilerskich traktowana jest jako „biżuteria pośrednia” pomiędzy biżuterią tradycyjną a biżuterią modową. Taki rodzaj biżuterii jest nie tylko odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku czy modowym [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl

Marta Andrzejczak