Przyszłość branży projektant biżuterii

Polscy projektanci odnoszą coraz większe sukcesy na świecie. Ich projekty doceniane są na światowej sławy konkursach i wystawach. A to z kolei sprawia, że wzornictwo przemysłowe cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród studentów, którzy próbują znaleźć swoje miejsce na rynku pracy.

pws-2016-02c-12

Również na rynku jubilerskim można zaobserwować pojawienie się coraz większej liczby projektantów biżuterii. Powszechnie uważa się, że projektant biżuterii jest zawodem przyszłości. W dobie rozwijających się technologii, szczególnie druku 3D, projektanci odnoszą coraz większe sukcesy. Tworzą bowiem wzory biżuterii, które następnie w bezbłędny sposób wykonywane są przez specjalistyczne maszyny jubilerskie. A także, nawet nigdy niezrealizowane, są nagradzane na międzynarodowych konkursach złotniczych. W dobie współczesnych technologii obiekt biżuteryjny nie musi powstać fizycznie, aby zachwycił odbiorców.

Wizualizacja projektu

Młodzi ludzie, szukając swojego miejsca na rynku jubilerskim, wykorzystują w swojej pracy nowoczesne technologie, tworząc oryginalne klejnoty, które mogą zostać wdrożone do produkcji, jak i pozostać jedynie projektami. Zmiany na rynku jubilerskim wymuszają zmiany w podejściu do biżuterii, a młodzi nie boją się zaryzykować i poświęcić się twórczej pracy przy ekranie komputera. Zarówno wyższe uczelnie artystyczne, kształcące w zawodzie złotnika, szkoły zawodowe i techniczne, a także licznie przeprowadzane w naszym kraju kursy jubilerskie, kształcą w zakresie projektowania CAD. Nie można zapominać, że projektanci tworzą biżuterię pod konkretne zamówienie. A praca na komputerze znacznie ułatwia to zadanie. Nie trzeba wykonywać rysunków technicznych czy ręcznie tworzyć woskowych wzorów, aby dzięki wizualizacji pokazać klientowi gotowy projekt, czyli zaprezentować zamówiony pierścionek w trójwymiarze. Podkreślenia wymaga fakt, że zapotrzebowanie na tego typu usługi na polskim rynku jest coraz większe. Klienci chcą mieć wpływ na efekt projektu pierścionka czy obrączki. Odpowiednie oprogramowanie komputerowe znacznie ułatwia pracę projektanta biżuterii. Nie musi on zastanawiać się, czy dany przedmiot będzie miał szansę zaistnieć w realnym świecie. Dzięki technologii bez trudu można obliczyć punkt ciężkości przedmiotu, stworzyć doskonały prototyp.

pws-2016-02c-13

Praca przed monitorem

Projektanci biżuterii to osoby, które pracują głównie przed monitorem komputera. Nie muszą doskonale znać warsztatu złotnika, aby wykonywać idealne projekty biżuterii. Niemniej na kursach projektowania poznają właściwości metali i kamieni szlachetnych oraz tradycyjne sposoby tworzenia biżuterii. Projektant musi niemal „wejść” w przedmiot, poznać jego strukturę, aby stworzyć idealną biżuterię. Zmiany dokonujące się na rynku jubilerskim wymuszają zmiany w podejściu do klienta zainteresowanego kupnem przedmiotu. Coraz więcej salonów jubilerskich decyduje się na zatrudnienie projektanta, który tworzy oryginalną biżuterię pod konkretne zamówienie. I mimo że usługa ta zaliczana jest do luksusowych, to jednak ludzie coraz częściej się na nią decydują, zdając li biżuterii wiąże się nie tylko z dużym nakładem pracy twórcy, ale także wymaga wielokrotnych poprawek. Ręczne tworzenie woskowych modeli wiąże się z wielogodzinną pracą nad projektem, a także ze znacznymi kosztami. Dlatego też przyszłość branży jubilerskiej leży w komputerowym projektowaniu biżuterii. Właściciele salonów jubilerskich oraz ich pracownicy powinni zastanowić się nad ukończeniem kursu projektowania komputerowego. W dobie drukarek 3D, kiedy na rynku pojawia się coraz więcej biżuterii plastikowej, wychodzącej niemal natychmiast po zaprojektowaniu z drukarki, warto zainwestować swój czas i pieniądze w doskonalenie się. Jak podkreślają specjaliści, projektowanie komputerowe to przyszłość branży biżuteryjnej. Podkreślenia wymaga fakt, że obecnie o konkurencyjności na rynku decyduje odpowiednio rozumiane wzornictwo. Polskim rodzinnym firmom jubilerskim trudno konkurować z sieciówkami, jeśli nie mają klientowi do zaoferowania nic poza modnymi modelami biżuterii, a w momencie, gdy w danym salonie będzie możliwe zaprojektowanie biżuterii, to siła małych firm będzie rosła. Jak podkreślają specjaliści, technologia 3D staje się technologią obowiązującą na rynku jubilerskim i mimo że tradycyjnie pojmowane rzemiosło będzie nadal miało swoje miejsce, to szkoda byłoby pozbawić się szansy na stworzenie nowoczesnej pracowni jubilerskiej, która odpowiada na zapotrzebowanie rynku.

Przekwalifikowanie w projektanta

Wnikliwa obserwacja rynku pozwala na sformułowanie wniosku, że kursami oraz podyplomowymi studiami w zakresie projektowania biżuterii zainteresowane są nie tylko młode osoby, wchodzące na rynek pracy, ale także złotnicy i jubilerzy, którym zależy z jednej strony na doskonaleniu się, z drugiej na zdobyciu nowych umiejętności. Każdy twórca biżuterii jest jednocześnie jej projektantem, jednak tradycyjne tworzenie mode

Karol Kulej