Kusząca awangarda

pj_2009_06-4.jpgBiżuteria art déco zadziwia śmiałymi formami, funkcjonalnością i zastosowaniem nowych komponentów. Awangardowa i odważna świetnie odzwierciedla epokę "lat szalonych" - wyzwolonych z gorsetu kobiet, jazzu, sportu, zachłyśnięcia się postępem technicznym.


Obecnie ozdoby art déco są niezwykle cenione i poszukiwane przez kolekcjonerów, na aukcjach osiągają zawrotne ceny. Nie mówiąc o tym, że współcześni kreatorzy bardzo często inspirują się wzorami z lat dwudziestych i trzydziestych, bo śmiało można powiedzieć, że art déco znowu jest w modzie.


Zakochani w maszynie

Jubilerzy okresu międzywojennego zrewolucjonizowali i radykalnie zmodernizowali biżuterię. Chłonęli nowe prądy artystyczne, takie jak futuryzm i kubizm oraz poddali się fali art déco, która na stałe zagościła we wzornictwie, meblarstwie czy architekturze. Ornamenty roślinne i kręte linie zostały wyparte przez formy geometryczne, dekoracyjność ustąpiła prostocie, miejsce rozbuchanej fantazji zajął rygor kompozycji. Ozdoby stały się architektoniczne, masywne, widoczne. I co charakterystyczne: artystów zaczęły inspirować wynalazki techniczne. W świat biżuterii triumfalnie wkroczyły motywy motorów, przekładni, łożysk kulkowych czy kół zębatych.


Wydawałoby się, że tematyka nie jest wdzięczna, tymczasem właśnie "techniczne" bransoletki, pierścionki czy naszyjniki były prawdziwym przebojem w okresie dwudziestolecia. Powstawała biżuteria dla kobiety-chłopczycy, która obcięła włosy i doły spódnic. Krótkie fryzurki i proste wydekoltowane sukienki aż się prosiły o duże ozdoby. Dlatego takie wzięcie miały grube bransolety, broszki, naszyjniki z wisiorami, masywne pierścionki i ozdobne zegarki.

html> [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl

Rita Gołębiowska