Konkurencja na rynku jubilerskim

Od 1 do 3 października w Warszawie w hali Expo przy ul. Prądzyńskiego odbywały się po raz pierwszy Polskie Targi Złotniczo-Jubilerskie Gold Expo. Konkurencyjna wobec targów Złoto Srebro Czas impreza cieszyła się sporym zainteresowaniem odwiedzających. Organizatorom, mimo braku doświadczenia, udało się zapewnić i wystawcom, i odwiedzającym, profesjonalną obsługę i komfortowe warunki wystawiennicze.

pj-2015-06a-09

Konkurencja zazwyczaj wpływa pozytywnie na rozwój branż, jednak w przypadku targów jubilerskich trudno tak jednoznacznie ocenić sytuację. Na targach swoje wyroby biżuteryjne oraz narzędzia jubilerskie, maszyny i opakowania zaprezentowało ponad 300 wystawców z kraju i zagranicy. Targi dały także możliwość zapoznania się z tendencjami panującymi w modzie biżuteryjnej i zegarkowej w Polsce. Odwiedzający mieli możliwość zakupić srebrną i złotą biżuterię zdobioną kamieniami szlachetnymi, biżuterię designerską oraz autorską wykonaną przez polskich artystów złotników.

Imprezy towarzyszące

Pierwsze spotkanie branży obfitowało w wiele wydarzeń mających na celu popularyzację wiedzy na temat biżuterii oraz zaprezentowanie polskiej sztuki złotniczej. Do najważniejszych wydarzeń należały wystawy: wystawa biżuterii etnicznej YES, wystawa prac Państwowego Ogniska Artystycznego Nowolipki, wystawa mieczy japońskich z czasów samurajów oraz wystawa minerałów. Podczas targów Gold Expo ogłoszono również wyniki konkursu organizowanego przez Ogólnopolską Komisję Zegarmistrzowsko-Jubilerską Związku Rzemiosła Polskiego oraz Międzynarodowe Centrum Targowe i Pracownię Sztuk Plastycznych Złoto i Srebro w Rzemiośle. Celem konkursu jest promowanie złotników i jubilerów oraz jakości i profesjonalizmu w sztuce złotniczej. Tematem tegorocznego konkursu w kategorii seniorzy było Siedem kolorów tęczy a juniorzy musieli zmierzyć się z tematem Miejska dżungla. W tym roku kapituła nie przyznała w kategorii seniorzy pierwszego miejsca, natomiast w kategorii juniorzy pierwszą nagrodę otrzymała Zuzanna Szczygielska za pracę pt. Kariera – wyścig szczurów. Drugie miejsce w kategorii wiekowej seniorów otrzymała Agnieszka Mroczkowska za pracę Tęczowy portal, a u juniorów zdobywcą drugiego miejsca okazała się Paulina Rojewska za Zebrę dla pieszych. Natomiast trzecie miejsce u seniorów otrzymał Leszek Jerzy Sobiech za pracę Tęczowy wachlarz, w kategorii juniorów została znowu nagrodzona Zuzanna Szczygielska, tym razem za pracę Zielony rządzi światem. W tym roku kapituła Medalu Świętego Eligiusza przyznała honorowy medal wraz z tytułem Złotnika Roku Waldemarowi Sawie za pracowitość, fachowość, aktywne uczestnictwo w promowaniu złotników i jubilerów oraz osiągnięcia w dziedzinie szkoleń adeptów sztuki złotniczej. Medal przyznaje kapituła w składzie przedstawicieli Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezesa Związku Rzemiosła Polskiego, Ogólnopolskiej Komisji Złotniczo- Jubilerskiej ZRP oraz laureata poprzedniej edycji Medalu Św. Eligiusza. Dokonując wyboru spośród zgłoszonych z różnych regionów Polski kandydatów, kapituła bierze pod uwagę w szczególności osiągnięcia na polu działalności zawodowej i społecznej nominowanych osób oraz ich zaangażowanie i aktywność w działaniach samorządu rzemiosła, a także uczestnictwo w procesie edukacji zawodowej.