Polski diament

pj_2009_06-13.jpgKrzemień pasiasty do niedawna był lekceważony, a teraz stanowi jedno z polskich dóbr eksportowych. Podbija rynki europejskie i powoli staje się jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich marek. Istnieje szansa, że w najbliższym czasie odbierze palmę pierwszeństwa bursztynowi.


Dawniej krzemień służył do wyrobu prymitywnych siekierek i grotów strzał, dziś wiemy, że składnikami krzemienia pasiastego są opal i chalcedon oraz że posiada trzy najważniejsze cechy kamienia jubilerskiego, czyli rzadkość występowania, dekoracyjność oraz twardość - 6,5 w skali Mosha.


Krzemień dobrem luksusowym

Początkowo biżuterią z krzemienia pasiastego zachwycili się Niemcy i Austriacy, następnie przyszła kolej na Włochów, teraz śmiało można powiedzieć, że cała Europa Zachodnia jest pod wrażeniem polskiego skarbu.


pj_2009_06-21.jpg

A wszystko to za sprawą Cezarego Łutowicza, jubilera z Sandomierza, który jako pierwszy zastosował krzemień jako kamień dekoracyjny w swojej biżuterii. - Biżuteria to nie tylko ozdoba, to nośnik emocji, relacji człowiek-kamień, człowiek-człowiek, człowiek-grupa. To poznawanie historii, funkcji, roli tego konkretnego kamienia w życiu człowieka neolitu. To czynnik magiczny, nierozerwalnie związany z tym kamieniem - napisał Cezary Łutowicz o biżuterii z krzemienia pasiastego.


Niezwykłość biżuterii powstałej z krzemienia pasiastego podkreśla fakt, że występuje on tylko w Polsce, na północny wschód od Gór Świętokrzyskich. Biżuteria z krzemieniem pasiastym cieszy się dużym uznaniem wśród jubilerów zza naszej zach [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl

Marta Andrzejczak