Nowe przepisy na wagę złota

pj_2009_05-2.jpg

W Ministerstwie Gospodarki trwają prace, których celem jest wdrożenie przejrzystego i przyjaznego przedsiębiorcom prawa. Jednym z elementów "Pakietu na rzecz przedsiębiorczości" jest projekt ustawy Prawo probierczeW pracach nad jej nowelizacją Ministerstwo Gospodarki przeprowadziło szereg badań i analiz mających na celu zidentyfikowanie prawnych, administracyjnych i ekonomicznych ograniczeń rozwoju złotnictwa i jubilerstwa w Polsce. Badania te, będące formą konsultacji społecznych z przedsiębiorcami, pozwoliły na poznanie opinii przedstawicieli sektora jubilerskiego na temat problemów i barier w prowadzeniu działalności gospodarczej.


Największy problem branży

Na podstawie przeprowadzonych przez ministerstwo analiz można stwierdzić, że największym problemem branży jubilerskiej jest niska konkurencyjność na rynku międzynarodowym. Przyczyn takiego stanu należy upatrywać w niskiej jakości i atrakcyjności produktów oferowanych przez krajowych złotników i jubilerów oraz nadmiernych barierach biurokratycznych. Przedmiotem zainteresowania Ministerstwa Gospodarki były przede wszystkim obciążenia biurokratyczne: problemy związane z dopuszczeniem do obrotu oraz niską jakością usług administracji probierczej.


Brak aktualnych przepisów

Obowiązujący w Polsce system prawa probierczego oparty jest na przepisach ustawy z 3 kwietnia 1993 r. Prawo probiercze (Dz.U. nr 55 poz. 249 z późn. zm.). Głównym celem tej ustawy było dostosowanie prawa i administracji probierczej do warunków gospodarki rynkowej.


W ciągu szesnastu lat obowiązywania ustawy polska gospodarka, w tym także sektor złotniczo-jubilerski, uległy istotnym przemianom. W związku z akcesją do Unii Europejskiej zmianom uległo również otoczenie prawno-instytucjonalne polskiego życia gospodarczego. Polska - jako kraj członkowski - ratyfikowała Konwencję wiedeńską o kontroli [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl

Mateusz Świergiel