Wielkie sprawy małych firm

Konto firmowe to rachunek bankowy przeznaczony dla osób, które prowadzą lub zamierzają w bliskiej przyszłości rozpocząć prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Wybór takiego rachunku bankowego na pewno nie jest najważniejszym czynnikiem decydującym o sukcesie przedsięwzięcia, jednak mimo wszystko warto poświęcić trochę czasu, aby rozpoznać dostępne na rynku oferty i wybrać te najbardziej korzystne.

pws-2015-06e-40

Takie z pozoru mało istotne decyzje w perspektywie długoterminowej pozwolą na uzyskanie korzyści nie tylko mierzonych w złotych, ale także tych wyrażonych w oszczędności czasu czy usprawnieniu działania firmy.

Obowiązki nałożone przez ustawodawcę

Wielu początkujących przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą staje przed dylematem – czy koniecznie należy założyć konto firmowe, aby się rozliczyć ze swoimi kontrahentami, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i urzędem skarbowym? O konieczności posiadania rachunku bankowego wspomina ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa oraz Ustawa z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Pierwsza z w/w ustaw obliguje podatników prowadzących działalność gospodarczą i obowiązanych do prowadzenia księgi rachunkowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów do zapłaty podatków w formie polecenia przelewu. Z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wynika obowiązek rozliczania transakcji za pośrednictwem rachunku bankowego w sytuacji gdy stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca lub gdy jednorazowa wartość transakcji przekracza 15 tys. euro. Polskie prawo daje większości przedsiębiorców wolną rękę w kwestii rodzaju konta, z którego dokonywane są rozliczenia. Ostateczna decyzja o wyborze rachunku zależy więc od zainteresowanego.

Charakter prowadzonej działalności

Na co więc zwracać uwagę poszukując najlepszej oferty ? Kryteria wyboru konta firmowego zależą od potrzeb i charakteru prowadzonej działalności. Można powiedzieć, że o wyborze konta decyduje specyfika branży. Jeżeli firma prowadzi swoją działalność za pośrednictwem internetu, to koszt wykonywania przelewów elektronicznych będzie kluczowym kryterium wyboru konta. Dla firmy z rozbudowaną siecią kontrahentów zagranicznych istotnym kryterium wyboru będą opłaty za wykonywanie i odbieranie przelewów w obcej walucie. W sytuacji przejściowych kłopotów z utrzymaniem płynności finansowej czy [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl