Legnickie SREBRO po kulminacji

Od 15 do 16 maja odbyła się kulminacja Legnickiego Festiwalu Srebro. Na wernisażach 23 wystaw biżuterii artystycznej z całego świata w Legnicy pojawili się artyści złotnicy z Polski, Włoch, Hiszpanii, Holandii, Szwajcarii, Niemiec, Szwecji, Litwy, a także Argentyny i Korei Południowej. Odbyły się też sesja naukowa, projekcje filmowe, koncert jazzowy i plenerowe happeningi.

pws-2015-06e-11

pws-2015-06e-12

pws-2015-06e-13

Podczas najważniejszej ceremonii – rozstrzygnięcia 24. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej Granice – rozdano nagrody warte łącznie ponad 40 tys. zł, w tym 4,5 kg granulatu srebra ufundowanego przez KG HM Polska Miedź. Tegoroczne hasło Granice przyciągnęło rekordową liczbę artystów (337 projektantów z 42 krajów). Zakwalifikowane prace można było oglądać na wystawie głównej, a pozostałe w Holowni, gdzie trafia większość prac nadesłanych na MKSZ.

Wystawy po zakonkursowe

Poza konkursem warto wspomnieć inne indywidualne i zbiorowe wystawy projektantów z Europy i Azji, pokazywane w ramach tegorocznego Srebra. Gościem specjalnym tegorocznej edycji festiwalu był wybitny holenderski złotnik Ruudt Peters z ekspozycją zatytułowaną Dusza. Ponadto w ramach Sylwetek Twórców zaprezentowano również: Mię Kwon oraz Eunmi Chun (Korea Płd.), Elisabettę Duprè (Włochy), a także Ewę Effenberg, Martę Hryc i Annę Król. Aż w trzech międzynarodowych wystawach w roli głównej wystąpił bursztyn: Amber Chamber, Amberiff Design Award Mimesis oraz Gdańsk Baltic Amber Biennale. Czwarta ekspozycja prezentowała południowe klimaty czternastu artystów argentyńskich (Sur o no sur), piąta – artystów z trzech pokoleń związanych z Wyższą Szkołą Sztuki w Pforzheim: Andiego Guta, jego profesora Rüdigera Lorenzena oraz studentek Friedy Dörfer i Katrin Feulner, a szósta najlepszych młodych projektantów biżuterii wybranych w kolejnej edycji Preziosa Young (Deok Sang Han, Daniela Hedman, Soyeon Lee, Tihi Kutchamuch, Jie Sun).

Debiuty w Legnicy

W ramach Debiutów zaprezentowano Annę Marię Łęcicką i Karolinę Szymanowską, a w cyklu Srebrne Szkoły Wydział Wzornictwa Hochschule Wismar (Niemcy) oraz Wydział Metaloplastyki i Biżuterii Wileńskiej Akademii Sztuk w Telszach (Litwa). Nie można pominąć polskiej odsłony festiwalu w postaci wystaw jubileuszowych retrospektywnie ilustrujących dzieje rodzimej sceny autorskiej od lat 60. i całej polskiej biżuterii współczesnej: 25 na 25. Biżuteria czasu wolności (przygotowanej z okazji 25-lecia reform ustrojowych w Polsce) i XXV STFZ (zorganizowanej dla uczczenia 25-lecia STFZ) oraz wystawy Polskie Grupy Złotnicze. Niewątpliwie najoryginalniej zaaranżowaną, wstrząsającą i wzruszającą, absorbującą oprócz wzroku zmysły węchu, słuchu i dotyku, była ekspozycja Z Jedwabnego My…, inspirowana znaną książką A. Bikont.


Laureaci 24.
Międzynarodowego Konkursu
Sztuki Złotniczej Granice


Nagrody w kompetencji jury:
Bogumiła i Andrzej Adamscy – Polska
Jarosław Westermark – Polska
ex aequo
I Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
+1 kg srebra
Alexander Blank – Niemcy
Mireia Calaf Mensa – Hiszpania
ex aequo
II Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego
oraz III Nagroda Prezydenta Miasta Legnicy
+0,5 kg srebra
Jing Yang – Chiny
Nagroda Galerii Sztuki w Legnicy – wystawa indywidualna
z katalogiem
Katja Köditz – Niemcy
Nagroda specjalna organizatorów za twórczą odwagę
i bezkompromisowość, nowatorstwo lub
dowcip wypowiedzi twórczej Srebrna Ostroga +1
kg srebra
Nagrody poza kompetencją jury:
Taehee In – Korea Południowa
Nagroda Targów Inhorgenta Munich – stoisko na
targach Inhorgenta Munich 2016
Mariusz Gliwiński – Polska
Nagroda Polskiej Biżuterii – stoisko na targach Jubinale
2016 i reklama w katalogu PB
Ludmila Šikolová – Czechy
Wyróżnienie Honorowe Dyrektora Galerii Sztuki w
Legnicy – 0,5 kg srebra
Esther Ortiz-Villajos González – Hiszpania
Nagroda rzeczowa firmy Hefra
Sara Gackowska – Polska
Wyróżnienie Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych
– statuetka