Złoty interes

Nie ma chyba bardziej niezwykłego metalu niż złoto. Od wieków rozpala wyobraźnię, budzi zachwyt, wywołuje emocje, inspiruje do działania. Cenione jest ze względu na rzadkość i piękno, ale przede wszystkim za trwałość swojej wartości. Te wszystkie cechy sprawiają, że złoto jest ciągle atrakcyjnym przedmiotem pożądania.

pws-2015-04a-28

Jak wynika z danych Światowej Rady Złota, wydobycie złota w roku 2014 wyniosło 3114 ton i wzrosło w porównaniu do roku 2013 o 2 proc. Łączna podaż złota w roku ubiegłym była na poziomie roku 2013 i wyniosła prawie 4 tys. 0 ton tego szlachetnego kruszcu. Wydobywane złoto wykorzystywane jest na trzy zasadnicze sposoby: do produkcji biżuterii (ok. 50 proc.), jako złoto inwestycyjne – w tym rezerwy banków centralnych (ok. 40 proc.) oraz w zastosowaniach przemysłowych (ok.10 proc.).

Odbiorcy złota

Największym odbiorcami biżuterii są Chiny oraz Indie, kraje historycznie zakochane w złocie jako symbolu statusu i piękna. Od kilku lat, w miarę bogacenia się tamtejszych społeczeństw, konsumpcja złota w tej części świata rośnie. Dynamicznie rośnie również popyt na złoto w Turcji. Rząd turecki stworzył korzystne warunki podatkowe dla handlu tym kruszcem. Nic zatem dziwnego, że Turcja jest obecnie czwartym co do wielkości „konsumentem” złota na świecie. Jest to chyba na razie jedyny kraj, gdzie można z bankomatu odebrać złoty drobiazg. W Turcji, gdzie zwyczajowo z okazji ślubu lub narodzin dziecka wręcza się złote drobiazgi, zainstalowano 300 takich bankomatów. Jednak traktowanie biżuterii jako inwestycji to raczej kiepski pomysł. Cena, jaką trzeba zapłacić za biżuterię, jest wyższa niż wartość kruszcu użytego do jej wyprodukowania. Kupując pierścionek, łańcuszek, broszę lub inną ozdobę płacimy za artyzm wykonania, unikalność, piękno. Gdyby jednak przyszło nam sprzedać te przedmioty, to raczej nikt nie zechce nam zapłacić więcej niż cena zawartego w nich kruszcu. Nic zatem dziwnego, że zainteresowani bezpieczną i stabilną lokatą swojego kapitału w złoto kierują swój wzrok ku złotu inwestycyjne [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl