Złoty interes

Na całym świecie trwa nieprzerwany boom na złoto. W Polsce również. Popyt jest tak duży, że w Mennicy i Narodowym Banku Polskim brakuje złotych monet i inwestycyjnych sztabek złota. Na realizację zamówienia trzeba czekać kilka tygodni


Jak wynika z informacji Światowej Rady Złota, rok ubiegły był siódmym z rzędu, w którym rosły ceny tego szlachetnego kruszcu. Średnioroczna cena złota na londyńskiej giełdzie (London Gold Fixing) wyniosła w 2008 roku 871,96 dolarów za uncję i była wyższa w porównaniu z rokiem 2007 o 25,4 proc. Nic nie wskazuje na to, aby w tym roku miało się coś zmienić. 20 lutego 2009 r. - po upływie niemal równo roku - cena uncji złota w Nowym Jorku osiągnęła poziom 1007,70 dolarów i ponownie przekroczyła pułap 1000 dolarów. Ostatnie wzrosty cen złota świadczą o jego ponadczasowej wartości, która nie przemija w czasach wyrafinowanych produktów finansowych. W sytuacji, gdy indeks amerykańskiej giełdy papierów wartościowych spadł w porównaniu do września ub. roku o 40 proc., cena złota systematycznie rośnie.

pj_2009_04-30.jpg


Złoto ciągle na topie

Popyt na złoto zgłaszany w szeroko rozumianych celach inwestycyjnych (od sztabek do zabezpieczeń związanych z różnymi instrumentami finansowymi) w całym 2008 roku wyniósł 1090,7 ton i zwiększył się w porównaniu z rokiem 2007 o 64,3 proc. Szczególnie wysoką dynamikę zanotowano na rynku sztabek. Popyt na nie osiągnął 378,2 tony i był o 60 proc. wyższy niż w 2007 roku.

Wzrost zainte [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl

Mateusz Świergiel