Wystawa kobieca

14. Ogólnopolski Konkurs Biżuterii Autorskiej zorganizowany pod hasłem 5 Żywioł Kobieta został rozstrzygnięty. Zwyciężczyniami zostały: Beata Ciesielska, Jolanta Gazda i Julia Bytomska. Organizatorom tegorocznej edycji konkursu zależało na temacie lekkim, który pozwoli na ukazanie kobiecego piękna i tajemniczości.

pj-2014-06-24
I nagroda Beata Ciesielska


pj-2014-06-25
II nagroda Jolanta Gazda


Nadesłane na konkurs prace musiały zostać wykonane z metali szlachetnych i był to jedyny warunek, jaki organizator narzucił uczestnikom. Jak podkreślają członkowie jury pod przewodnictwem Moniki Szpatowicz z Galerii Sztuki w Legnicy, wybór najlepszych prac był niezwykle trudny.

Zwycięskie prace

Do konkursu zgłoszono 33 prace. Pierwszą nagrodę, ufundowaną przez Prezesa MCT w wysokości czterech tysięcy złotych, przyznano Beacie Ciesielskiej za komplet brosza i wisior. W uzasadnieniu werdyktu czytamy, że autorce udało się nawiązać do ikony piękna, kobiecości i stylu, poprzez wprowadzenie atrybutów męskich symbolizujących współcześnie zachodzące zmiany kobiecego wizerunku. Szczególną uwagę jury zwróciło na zastosowanie lustra jako dodatkowego elementu konfrontacji. Drugą nagrodę, ufundowaną przez prezesa PSP w wysokości dwóch tysięcy złotych, otrzymała Jolanta Gazda, autorka trzech bardzo wymownych brosz zatytułowanych Wrażenia. Autorka bezpardonowo rozprawiała się z wizerunkiem kobiety narzucanym przez współczesne media, jako powierzchownym i nietrwałym, a w konsekwencji destrukcyjnym. Trzecia nagroda, prezesa STFZ w wysokości tysiąca złotych, trafiła do Julii Bytomskiej, którą jury nagrodziło za dwa połączone ze sobą pierścionki. W minimalistycznej formie praca zestawia pierwiastek męski z żeńskim, siłę z delikatnością i surowość z finezją. Jury postanowiło także przyznać Wyróżnienie Specjalne Wojtkowi Rygale za pracę Obsesja wymiarów, za poruszenie ważnych kwestii presji społecznej, granic akceptacji i dążenia do doskonałości przy użyciu pozornie żartobliwej formy.

Ocena prac jury

Nie wszyscy zgodzili się z opinią jurorów. Zdania na temat zaprezentowanych prac były podzielone. Krytycy nie dostrzegli w nagrodzonych dziełach ani kunsztu pracy złotnika, ani pogłębienia tematu. Niemniej poziom prac, które napłynęły na konkurs, był wyrównany.

pj-2014-06-26

Karol Kulej