Błysk tworzy biżuterię

Rozmowa z Tomaszem Zaremskim, projektantem biżuterii.

pj-2014-06-21

Polski Jubiler: Pana rodzice – Jadwiga i Jerzy Zaremscy – byli prekursorami tworzącymi polską biżuterię autorską, a także prowadzili najsłynniejszą w Warszawie pracownię biżuterii. Ich prace prezentowane były na wystawach w Polsce oraz poza jej granicami, gdzie zawsze spotykały się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno publiczności, jak i kuratorów. Zaprezentowane zostały w Zachęcie na pierwszej w Polsce indywidualnej wystawie poświęconej biżuterii i jej twórcom. Jak z pana perspektywy wyglądała ich droga ku, chyba można tak powiedzieć, wielkiemu sukcesowi?

Tomasz Zaremski: W moim odczuciu rodzice byli pierwszymi artystami plastykami, którzy skoncentrowali się na tej dziedzinie sztuki. Ich fascynacja biżuterią zaowocowała poszukiwaniem nowych rozwiązań technologicznych i sprawiła, że stali się oni rozpoznawalni w środowisku. Należy pamiętać, że te kilkadziesiąt lat temu, kiedy zajmowali się tworzeniem biżuterii, zajęcie to było bardzo ważne nie tylko dla projektanta, ale także dla społeczeństwa. Wystawa w Zachęcie, która odbyła się w 1979 roku, była rzeczywiście pierwszą w Polsce tego typu wystawą. Podziwiam rodziców za pracowitość, gdyż udało im się zgromadzić ogromną kolekcję obiektów biżuteryjnych i zaprezentować je publiczności.

Można zatem powiedzieć, że zamiłowanie oraz talent do tworzenia biżuterii ma pan we krwi. Jak wyglądała pana droga ku biżuterii? Jak został pan jej twórcą?

Byłem dość sprawny manualnie. Z wykształcenia jestem chemikiem, przez lata pracowałem na Uniwersytecie Warszawskim. Jednak zaletą tworzenia biżuterii był dość szybki efekt – od pomysłu do jego finalizacji mija zaledwie kilka godzin, natomiast w chemii ten sam proces trwa miesiące, a nawet lata.

A czy wykształcenie chemiczne pomaga przy tworzeniu biżuterii?

Każde wykształcenie pomaga, ale nie przywiązywałem do teg [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl

Rozmawiała Marta Andrzejczak