Amberif Design Award

Ogłoszony został temat 9. Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem organizowany w ramach 22. Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich AMBERIF 2015. Tematem tegorocznego konkursu jest „Mimesis”.

pj-2014-06-09

pj-2014-06-10

pj-2014-06-11

Podkreślenia wymaga fakt, że nastąpiła zmiana kuratora konkursu Sławomira Fijałkowskiego zastąpiła Barbara Schmidt, wykładowca Akademii Designu na Wydziale Rzemiosła Artystycznego Monachium i Górnej Bawarii.

Mimesis

Temat tegorocznego konkursu zaskakuje. Mimesis tak Arystoteles określił próbę odkrycia najbardziej podstawowych zasad i sił, które nami powodują. Ludzkość wytwarza biżuterię od ponad 100 tys. lat. Czy pierwszy obiekt biżuteryjny był darem miłości, potwierdzeniem zwarcia pokoju, medium uzdrawiającym, wyznacznikiem tożsamości grupy, pamiątką, przedmiotem rytualnym, środkiem wymiany, czy oznaką wyjątkowości i podkreśleniem urody jednostki? W bardzo wczesnym okresie zaczęto wykorzystywać naturalny materiał, jakim jest bursztyn, którego inspirująca gama kolorystyczna, ekskluzywność i podatność na obróbkę stymulowały wytwórców, zapewniając ich pomysłom, pragnieniom i wartościom odpowiednią formę i materiał. Tworzyli więc oni trwałe symbole odkrywające ich świat wewnętrzny. Odkodowując dziś dawną biżuterię z bursztynem cofamy się do korzeni naszej historii i pochodzenia naszych wartości. Przyglądając się im jeszcze bliżej, widzimy, że wartości wyznawane przez człowieka niemal nie uległy zmianie z upływem dziejów: są tak elementarne jak naturalny bursztyn.

Zgłoszenia

Konkurs ma charakter otwarty. Swoje prace mogą zgłosić projektanci, artyści, twórcy i studenci szkół artystycznych. Warunkiem jest zastosowanie w projektach wyłącznie bursztynu naturalnego. Uczestnicy mają natomiast pełną swobodę co do wyboru pozostałych materiałów. Termin nadsyłania prac mija 9 lutego 2015 roku. Warto rozważyć udział w konkursie, gdyż jest o co walczyć, nagrodą główną ufundowaną przez Prezydenta Miasta Gdańska jest dziesięć tysięcy złotych.