Otwarcie Plastyka w Częstochowie po modernizacji

15 października w budynku Zespołu Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie odbyło się oficjalne otwarcie szkoły po modernizacji. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z podsekretarz stanu Moniką Smoleń na czele, przedstawiciele Centrum Edukacji Artystycznej, a także wielu sympatyków placówki.

pj-2014-06-05

W Zespole Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie jako jeden z trzech przedmiotów kierunkowych prowadzone jest złotnictwo. Jest to jedna z nielicznych szkół w Polsce, która uczy młodzież zawodu złotnika. Po przebudowie szkoła zyskała nowe urządzenia, a co za tym idzie nowe możliwości kształcenia. Pracownie złotnicze wyposażone są w dwadzieścia nowoczesnych stanowisk pracy , odlewnię, walcarki, bębny polerskie, suszarki do biżuterii, grawerkę komputerową, emaliernię, zgrzewarkę punktową, palnik wodorotlenowy i wiele innych. Oprócz tego pracownia zbogaciła się o pracownię projektowania 3D. Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu uczniowie będą zdobywać wiedzę, która potrzebna jest w odnalezieniu się na dzisiejszym rynku pracy.

Współpraca ze środowiskiem akademickim

Przyszli złotnicy wykonują prace na poszczególnych etapach nauki, czego zwieńczeniem jest obrona dyplomu. Absolwenci Zespołu Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego często kontynuują naukę na uczelniach wyższych, m. in. Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Obronie dyplomu towarzyszą przedstawiciele wyższej uczelni przyznając wyróżnienia. Szkoła ściśle współpracuje ze Stowarzyszeniem Twórców Form Złotniczych, zrzeszającym najlepszych projektantów w Polsce, a także z wydawnictwami i portalami branży złotniczej. Szkoła wystawia się na targach Amberif w Gdańsku, Złoto Srebro Czas w Warszawie i Jubinale w Krakowie. Sekcja złotnicza bierze udział w wystawach organizowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także w konkursach organizowanych przez Pomorską Izbę Rzemieślniczą, w których zdobywa liczne nagrody.

pj-2014-06-06