Złoty środek na trudne czasy

Niestabilność sytuacji politycznej i spadek zaufania do instytucji finansowych powodują, że lokata w złoto jest jedną z najpewniejszych lokat kapitału. Pozwala zabezpieczyć nasz majątek i jednocześnie uzyskać atrakcyjną stopę zwrotu z zainwestowanych pieniędzy. To wszystko sprawia, że złoto jest optymalną inwestycją w czasach niepewności. A potwierdzeniem tego jest rekordowy popyt na sztabki i monety, których – według danych Światowej Rady Złota – w 2013 roku sprzedano o 28 proc. więcej niż w 2012 r.

pj-2014-05-22

W praktyce możemy inwestować w złoto wykorzystując różne dostępne sposoby, m.in. poprzez fundusze inwestycyjne, jednostki uczestnictwa ETF czy akcje spółek działających na rynku złota. Ale nadal najpewniejszą i jedną z najtańszych metod inwestowania w złoto jest kupowanie złota w jego fizycznej postaci, tj. sztabek lub monet.

Złoto zwolnione z VAT

Złoto inwestycyjne to stop o bardzo wysokiej zawartości tego szlachetnego pierwiastka. Według ustawy o podatku od towarów i usług złotem inwestycyjnym można nazwać złoto w postaci sztabek lub płytek o próbie co najmniej 995 tysięcznych. Oznacza to, że stop musi zawierać minimum 99,5% czystego pierwiastka. W przypadku monet wymagana próba wynosi co najmniej 900 tysięcznych (90 proc. czystego złota w stopie). Nie bez znaczenia jest również fakt, iż złoto inwestycyjne jest zwolnione z podatku VAT, więc można traktować je jako walutę, a nie surowiec. Jeśli odłożyliśmy już trochę pieniędzy i chcemy przeznaczyć je na zakup złota, to musimy wybrać, czy będą to sztabki, czy złote monety. Ze względu na niższy koszt produkcji złote sztabki są najtańszą formą inwestowania w fizyczne złoto. Lokowanie pieniędzy w złote sztabki poleca się szczególnie dla inwestycji długoterminowych, nastawionych na większe zyski. Za złotymi monetami może przemawiać ich atrakcyjny wygląd. Poza tym, że spełniają oczekiwaną przez nas funkcję tezauryzacyjną, to jeszcze dodatkowo cieszą nasze oczy i mają wartość numizmatyczną.

Sztabki złota

Jeśli już zdecydujemy się na zakup sztabek złota, musimy pamiętać o kilku istotnych zagadnieniach związanych z tą inwestycją. Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, że sztabka sztabce nierówna i nie wszystkie będą tak samo traktowane przy późniejszej sprzedaży. Przez lata na r [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl