Nowoczesne technologie nigdy nie zastąpią finezji pracy ręcznej

Rozmowa z Jerzym Kurczokiem, starszym Śląskiego Cechu Złotników Jubilerów i Grawerów o sytuacji w branży jubilerskiej.

pj-2014-05-17

Polski Jubiler: Śląski Cech Złotników Jubilerów i Grawerów w Katowicach prowadzi prace nad poprawieniem sytuacji w branży jubilerskiej. Stara się wywierać wpływ na ustawodawców, aby ci zwracali uwagę na problemy branży jubilerskiej. Jak ocenia pan zmiany dokonujące się na polskim rynku jubilerskim w ostatnim czasie, np. pojawianie się nowych technologii, zmiany prawne, masowy import sztucznej biżuterii?

Jerzy Kurczok, starszy Śląskiego Cechu Złotników Jubilerów i Grawerów: Ostatnie dekady przyniosły nam dużo zmian i nowości w branży jubilerskiej. Większość z nich oceniamy bardzo pozytywnie. Przynależność do Unii Europejskiej i szeroki dostęp do internetu pozwoliły nam na czerpanie ze światowych zasobów wiedzy branżowej oraz umożliwiły wyjście z naszym dorobkiem poza granice kraju. Ułatwiony jest także dostęp do nowych technologii i urządzeń jubilerskich, chociaż ich szybkie wprowadzenie do użycia w naszych warsztatach ciągle napotyka jeszcze na barierę finansową. Dostępność polskiego rynku dla kapitału i przedsiębiorstw zagranicznych, objawiająca się miedzy innymi wzmożonym importem biżuterii, nie jest dla nas radosnym zjawiskiem, lecz z drugiej strony wyzwala w nas nowe pokłady energii i pomysłowości, tak by móc sprostać konkurencji. Od wielu lat Śląski Cech Złotników Jubilerów i Grawerów, przy szerokiej współpracy ze Związkiem Rzemiosła Polskiego, stara się doprowadzić do zmian legislacyjnych mających na celu podniesienie rangi mistrza rzemieślniczego, tak by tylko dyplom mistrzowski upoważniał do prowadzenia działalności gospodarczej w branży jubilerskiej wzorem rozwiązań stosowanych w licznych państwach Unii Europejskiej. Stanowiłoby to skuteczną barierę utrudniającą dostęp do branży przypadkowym ludziom, których działalność nie przynosi nam chluby.

Jak według pana można wpłynąć na postawy Polaków, aby chcieli oni kupować b [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl

Rozmawiała Marta Andrzejczak