Wycinanie srebrnej blachy wodą

Zaprojektowanie nowoczesnej, skomplikowanej biżuterii jest dopiero początkiem drogi ku oddaniu do rąk odbiorcy gotowego produktu. Im trudniejszy wzór, tym bardziej skomplikowane jest jego wykonanie. Bez precyzyjnych maszyn wykonanie wielopłaszczyznowej biżuterii wydaje się zadaniem niemal niemożliwym.

pj-2014-04-32

Dlatego też coraz częściej zdarza się, że twórcy biżuterii decydują się na wykorzystanie w swojej pracy nowoczesnych narzędzi pozwalających na precyzyjne wykonanie zaprojektowanej biżuterii. Jednym z nich jest laser, który umożliwia wycięcie ze srebrnej i złotej blachy najbardziej skomplikowanych wzorów. Twórcy biżuterii stoją przed dylematem: czy wysyłać swoje projekty za granicę, gdzie możliwe jest wycięcie ich laserem neodymowym, czy próbować wycinać biżuterię laserem gazowym? A może wyciąć wzory wodą?

Laserowy zawrót głowy

Najczęściej spotykanymi laserami do cięcia blachy na polskim rynku są lasery gazowe. Laser gazowy typu CO2 (molekularny) posiada ośrodek czynny będący mieszaniną gazów: azotu, dwutlenku węgla i helu (N2-CO2-He). Akcja laserowa powstaje przy przejściu między poziomami oscylacyjno-rotacyjnymi cząsteczki CO2. Poziomy laserowe odpowiadają energiom drgań cząsteczki CO2 związanym z rozciąganiem podłużnym symetrycznym lub niesymetrycznym i rozciąganiem poprzecznym deformacyjnym. Mimo że laser ten jest stosunkowo łatwo dostępny, a wykorzystanie go do produkcji biżuterii dość tanie, to niestety [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl

Marta Andrzejczak