Bursztynowe wariacje

Od 19 do 22 marca w Gdańsku 454 wystawców oraz niemal sześć i pół tysiąca kontrahentów z 57 krajów świata miało okazję spotkać się podczas 21. Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif 2014.

Aż 30 proc. procent z 6,4 tys. kontrahentów targowych przybyło z zagranicy, głównie z Chin, Rosji, Niemiec, Francji, USA, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Danii i Czech. W opinii odwiedzających targi zakończyły się nadspodziewanym sukcesem. Nie obyło się jednak bez kontrowersji. Dyskusję w branży wywołał werdykt jurorów Amberif Design Award 2014.

Tampon i konsternacja

Bursztynowy tampon autorstwa Niny Kupniewskiej i Dario Dalessandro uhonorowany został nagrodą główną Amberif Design Award 2014. W odpowiedzi na wyzwanie konkursowe pod hasłem Materia Prima napłynęły 143 prace z osiemnastu krajów. Konkurs organizowany był już po raz siedemnasty. Twórców nagrodzonej koncepcji bursztynowego tamponu zaskoczył werdykt jury, a jeszcze bardziej późniejsze komentarze, że to praca „szokująca”, „niesmaczna”… Dla nich bowiem bursztynowy tampon żadną miarą nie powinien być odbierany dosłownie. Materia Prima bursztynu przejawia się dla nich dwojako, zarówno w pięknie biżuterii, jak i właściwościach zdrowotnych, docenianych już w średniowieczu. Od dawna żadna inna praca nie wywołała tak gorliwej dyskusji w środowisku. Może dlatego też reszta nagrodzonych i ukazanych prac przeszła niemal niezauważona. A szkoda, gdyż na szczególną uwagę zasługuje praca Tomasza Jana Kisiela, który zaprezentował w niej swój nienaganny warsztat złotniczy oraz doskonale wpisał się w temat.

[...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl