Polska Akademia Mody docenia Gdańsk

Po raz pierwszy w historii akademia nagrodziła miasto. Wyróżnienie otrzymał Gdańsk za promocje oryginalnego wzornictwa z bursztynem w Polsce i na świecie.

s112 maja w Poznaniu podczas Gali Polskiej Mody zaprezentowano kolekcje wyróżnione przez Polską Akademię Mody nagrodami „Złota Pętelka”, „Kreator Roku” i „Marka Roku”. Wśród laureatów- po raz pierwszy w historii- znalazło się miasto i był to Gdańsk, który otrzymał statuetkę za przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu Światowa Stolica Bursztynu. W uzasadnieniu Kapituła zwróciła uwagę na konsekwentne działania miasta na rzecz promocji bursztynu oraz inspirowania i wspierania projektantów biżuterii, mody i branż użytkowych. Statuetkę zaprojektował Kazimierz Rafalik, znany rzeźbiarz i artysta.

Wśród laureatów znaleźli się także inni trójmiejscy projektanci. „Złotą Pętelkę”, najbardziej prestiżowe wyróżnienie Polskiej Akademii Mody otrzymali Jola Słoma i Mirosław Trymbulak, od kilku lat współpracujący z miastem Gdańsk (kolekcje Gwiazdy Heweliusza, Pomerańcha i Bursztynowa Jedenastka). Nagrodzeni zostali także Magdalena Arłukiewicz (moda) i Aleksander Gliwiński (biżuteria z bursztynem). W wieloletniej historii Polskiej Akademii Mody „Złote Pętelki” dotychczas otrzymali m.in. Barbara Hoff, Xymena Zaniewska i Ewa Minge oraz firmy BYTOM, HEXELINE, INTERMODA, VISTULA i WARMIA.