Rok 2008 okiem specjalistów

Andrzej Bielak,

prezes Stowarzyszenia Form
Złotniczych

Rok 2008 był kolejnym dobrym rokiem dla polskich projektantów. Wzięliśmy udział w wielu wystawach i konkursach, tak w kraju, jak i za granicą. Nasze stowarzyszenie bierze udział w targach Inhorgenta, mamy doskonałe kontakty międzynarodowe, dobrze układa się nasza współpraca z organizatorami targów w Warszawie i Krakowie. Szkoda, że nie udało nam się porozumieć z organizatorem targów krakowskich. Koledzy coraz częściej wystawiają swoje prace poza granicami, gościmy też wystawy wielu projektantów z zagranicy.
Komercyjnie biżuteria autorska też miała się nieźle, dowodem jest tłok w Galeriach Projektantów oraz niezłe wyniki firm sprzedających biżuterię autorską na eksport.


Zbigniew Górecki,

prezes firmy jubilerskiej Górecki
Sp. z o.o.
W stosunkowo dobrej sytuacji była nasza branża w mijającym 2008 roku. Rozwój rynku i wzrost sprzedaży w większości kreował popyt wewnętrzny. Zdecydowanie mniejszy udział we wzroście miał eksport, któremu przeszkadzał wysoki kurs złotówki do euro/USD.
Naszej branży pomagała również niestabilność na rynkach finansowych, spadające zaufanie do giełdy, funduszy, lokat. W tej sytuacji spora liczba osób inwestowała w metale szlachetne, dobrą biżuterię i dzieła sztuki.

Cała sytuacja, jak i otoczenie gospodarcze były przyjazne naszej branży. Nasza firma jak większość innych, kończyć będzie ten rok na sporych wzrostach w relacji do prognoz o wzroście PKB. Nadchodzi jednak 2009 rok, nie będzie on łatwy dla całej gospodarki, w tym dla naszej branży. Coraz bardziej widoczny jest światowy kryzys, który również zahaczy o produkcję i sprzedaż. W naszym kraju już widoczny staje się spadek popytu wewnętrznego. Wyhamow [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl