Bursztynowa Monstrancja

Jedną z atrakcji tegorocznych Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif będzie Bursztynowa Monstrancja – druga wykonana w Gdańsku i pierwsza, jaka powstała w pracowni ArtSzok Tomasza Pisanko.

pj-2014-02-07

Monstrancja waży 6,27 kg, mierzy 105 cm. Do jej wykonana zużyto 5,1 kg srebra i 4,5 kg surowca bursztynowego. – Srebro i bursztyn to dar parafian, którzy przez kilka miesięcy przynosili do kościoła srebrne medaliki, pierścionki, łańcuszki, monety, sztućce, a nawet srebrny granulat, a także bryłki surowego bursztynu i wyroby, głównie bursztynowe korale. Wagę ich zaangażowania uświadomiłem sobie podczas przetapiania tych wszystkich sreber: oddawali swoją własną biżuterię, przedmioty, z którymi z pewnością byli mocno związani emocjonalnie, które być może znajdowały się w ich rodzinach od pokoleń – podkreśla Tomasz Pisanko. Jasny bursztyn został pocięty na kawałki, zaś korale w różnych odcieniach koloru koniakowego sprasowane bez udziału innych elementów. – Zależało mi na tym, by był jak najmniej modyfikowany, skoro nie mógł być całkowicie naturalny, co było moim marzeniem. Efekt i tak przeszedł moje oczekiwania – mówi Pisanko. Zdobią ją dodatkowo inne kamienie: 60 białych okrągłych cyrkonii, po 6 cyrkonii kwadratowych i prostokątnych niebieskich oraz 33 granaty i 6 pereł. Wszystkie elementy srebrne zostały utwardzone poprzez hartowanie oraz zabezpieczone złoceniem i rodowaniem galwanicznym przed utlenianiem i ciemnieniem.

Monstrancja została wykonana dla parafii św. Jadwigi Królowej w Gdańsku Oruni Górnej, dla uczczenia jubileuszu jej 25-lecia. – Po prezentacji na targach Amberif będzie można ją oglądać w tym kościele, gdzie 24 grudnia w czasie pasterki ma zostać poświęcona przez arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego – wyjaśnia Tomasz Pisanko. Projekt, który powstał we współpracy z księdzem Pawłem Lewańczykiem, uwzględnia symbole charakterystyczne dla tej świętej, takie jak korona Jagiellonów czy lilie andegaweńskie. Forma monstrancji jest dość prosta, łączy w sobie elementy tradycyjne z nowoczesnymi, by – jak chciał autor – stworzyć pomost między przeszłością z teraźniejszością. Pierwsze rozmowy na temat monstrancji zostały podjęte dwa lata temu, samo jej wykonanie zajęło niespełna trzy miesiące.

Projekt został zrealizowany w pracowni Tomasza Pisanko ArtSzok przy znaczącym udziale pracowników Andrzeja Kiedysza i Bartosza Pospiecha. – Moja pracownia specjalizuje się w srebrnej biżuterii z bursztynem, kosztowało nas to nieco wysiłku, by poradzić sobie z pewnymi trudnościami głównie natury technicznej, wynikającymi z niestandardowych dla nas gabarytów. Ale najwidoczniej opatrzność nad nami czuwała, bo udało się sprawnie zrealizować to wyjątkowe zlecenie – wspomina projektant. Bursztynowa monstrancja będzie eksponowana w czasie Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif (19-22 marca) na stoisku firmy ArtSzok A218.