Interes jak diament

pj_2008_12-7.jpgDiamenty znane z przyjaźni z kobietami ostatnio zmuszone zostały do zaprzyjaźnienia się ze wszystkimi inwestorami, ponieważ w świecie pieniędzy nie ma żadnych sentymentów. W dobie światowego kryzysu finansowego diamenty okazały się najstabilniejszą inwestycją środków finansowych i zasłużyły sobie na miano złotego interesuEkonomiści prognozują, że przemysł diamentowy jest najlepszą lokatą środków finansowych na wiele lat. Według nich nie można znaleźć na rynku lepszej okazji na pomnożenie swoich pieniędzy niż zainwestowanie ich w diamenty. Upewnia fakt, że na rynku nie ma lepszej lokaty, która byłaby równie stabilna jak ta. Kurczące się diamentowe złoża powodują, że kamień ten jest coraz droższy. Roczne wydobycie szacuje się na 160 milionów kr. Ograniczona podaż surowca znacznie wpływa na jego popyt, co powoduje systematyczne wzrosty cen i spore zyski z inwestycji. Już teraz mówi się, że średnioroczny zysk z inwestycji w diamenty może przekroczyć 7 proc., a w przypadku tych najbardziej unikatowych osiągnąć nawet 48 proc. W tym roku pięciokaratowe kamienie podrożały nawet o 57 proc. Informacje, jakie spływają z rynków, są bardziej niż optymistyczne. Jedna z największych światowych kopalni diamentów Cullinan, znajdująca się w Republice Południowej Afryki, osiągnęła przychody w wysokości 19,8 mld dolarów. Kopalnia w ciągu trzech miesięcy zwiększyła wydobycie o 14 proc. i uzyskała 305 256 kr. Według szacunków Petra Diamonds, organizacji kontrolującej wydobycie diamentów w Afryce, do końca czerwca 2009 r. kopalnia może liczyć na wydobycie 950 000 karatów diamentów. Organizacja DiamondsCorp natomiast spodziewa się, że aż o 2,8 mld dolarów wzrośnie kwota na inwestycje w nowe akcje afrykańskich kopalni, które pojawią się na Giełdzie Papierów Wartościowych w Johannesburgu (jse) i London's Alternative Investment Market (AIM).


Zysk zyskiem, ale


Mimo że [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl

Marta Andrzejczak