Bursztyn droższy od złota

Cena za kilogram bursztynu nadającego się do użytku jubilerskiego wynosi teraz nawet sześć tysięcy złotych. Za kilogram bursztynu średniej wielkości bryłek odpowiednich do obróbki trzeba zapłacić 1200 złotych. Z kolei kilogram nieprzebranego, drobnego bursztynu to koszt około 200 złotych.

pj-2014-01-31

Wpływ na rosnące ceny bursztynu ma duże zainteresowanie naszym „skarbem” w Chinach oraz problem z importem bursztynu z Kaliningradu. Klika tygodni temu rynek jubilerski obiegła informacja, że w gminie Ostrówek na Lubelszczyźnie powstanie pierwsza kopalnia bursztynu.

Kopalnia w Polsce

Szacuje się, że uruchomianie kopalni bursztynu w Polsce to koszt około 10 milionów złotych. Pod koniec ubiegłego roku urząd marszałkowski zatwierdził warszawskiej firmie Euro-City-Investment projekt robót geologicznych na 15 hektarach. Zgodnie z umową firma zobowiązała się do wykonania 471 otworów wiertniczych do głębokości 30 metrów. Jeśli w wyniku odwiertów Euro-City- Investment natrafi na złoża bursztynu i wykona dokumentację geologiczną złoża, być może urząd marszałkowski wyda koncesję na wydobycie. Sprawa jest poważna, gdyż polscy producenci bursztynowej biżuterii mają spore problemy z pozyskaniem surowca.

Obecnie jedynym legalnym sposobem pozyskiwania bursztynu jest zbieractwo. Szacuje się, że tą metodą wydobywa się ok. 4-6 ton jantaru rocznie, co w żaden sposób nie pokrywa zapotrzebowania branży na ten surowiec. K [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl

Karol Kulej