Sztuka blaszana, kuta i klepana

Rozmowa z Patrykiem Nieczarem-Nieczarowskim, artystą, który w swojej pracy łączy klasyczną rzeźbę i starożytne techniki korpusowe. Dla którego płatnerstwo to nie tylko rzemiosło o historyczno-militarnym charakterze, ale też dyscyplina rzeźbiarska, stanowiąca doskonałe medium artystycznej wypowiedzi.

pj-2014-01-25

Polski Jubiler: Jakby pan się opisał, kim pan jest i skąd pochodzi?

Patryk Nieczar Nieczarowski: Pochodzę z Dolnego Śląska. Urodziłem się w Świdnicy gdzie ukończyłem liceum ogólnokształcące o profilu plastycznym. Dorastałem jednak w Strzegomiu, mieście znanym z przemysłu kamieniarskiego. Obecnie mieszkam w Rogoźnicy, nieopodal Strzegomia. W pobliżu tej miejscowości znajduje się muzeum obozu koncentracyjnego „Gross Rosen”. Z wykształcenia jestem rzeźbiarzem. Ukończyłem wrocławską ASP . Na co dzień zajmuję się szeroko pojętą metaloplastyką – w szczególnym zakresie płatnerstwem. Wykonując repliki dawnego uzbrojenia ochronnego, w głównej mierze hełmów. W dawnych czasach płatnerza wyspecjalizowanego w wytwarzaniu hełmów nazywano „galeatorem” (łac. galea – hełm) , dlatego lubię czasem też tak siebie nazywać.

pj-2014-01-26 Jak scharakteryzowałby pan swoją sztukę?

Cóż… najprościej mógłbym ją określić mianem „blaszana, kuta i klepana”.

Co sprawiło, że zaczął pan tworzyć w tak niecodzienny sposób?

pj-2014-01-28Skusiła mnie do tego ciekawość i chęć sprawdzenia samego siebie. Zawsze podziwiałem dzieła dawnych płatnerzy i złotników. Niejednokrotnie zastanawiałem się nad samym procesem wytwarzania. Postanowiłem samemu spróbować. . . w końcu „nie święci garnki lepią”.

Skąd [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl