CLASSIC NOW !

Do 30 marca legnicka Galeria Sztuki oczekuje na zgłoszenia do 23. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej.

pj-2014-01-07

W tym roku jego hasło to po prostu KLASYKA (CLASSIC). Dlaczego? Bo w obliczu poniższych twierdzeń, które stanowią ideologiczne uzasadnienie tegorocznego konkursu, konieczne jest zdrowe przewartościowanie.

pj-2014-01-08

DESIGN? Łatwość reprodukcji kolejnych wcieleń stylistycznych rośnie w tempie równoległym do rynkowych premier kolejnych wersji software’u 3D i kolejnych technologii rapid prototyping.

SZTUKA? Wyścig na artystyczne radykalizmy nieuchronnie kończy się dzisiaj na YouTubie w zakładce „kuriozum tygodnia”. HAND MADE? Ekonomiczna presja efektywności zepchnęła tradycyjne rzemiosło w przestrzeń zjawisk antropologicznych… ale to nieprawda, że „wszystko już było”. Wszystko już było wielokrotnie, a jednak wciąż historyczna retrospekcja i konieczność autorskiej reinterpretacji klasycznych kanonów sztuki złotniczej okazuje się inspirująca. Spróbujmy więc ponownie wyodrębnić to, co ponadczasowe. Oceny konkursowych prac dokona jury, obradujące w Legnicy 3-4 kwietnia. Jak zwykle w składzie komisji nie zabraknie wielkich osobistości branży biżuteryjnej: artystów, teoretyków, dydaktyków i kuratorów. Będą to: Peter Bauhuis (Niemcy), Kai-Yin Lo (Chiny), Kadri Malk (Estonia), Graziano Visintin (Włochy) oraz Sławomir Fijałkowski i Magdalena Kwiatkiewicz (Polska).

Zwycięzców KLASYKI poznamy w festiwalowy weekend, który zaplanowano na 16-17 maja. A ten jak zawsze będzie obfitował w szereg wydarzeń. W stałym cyklu „Sylwetki Twórców” zaprezentują się: Theo Smeets (Niemcy), Daniela Boieri (Włochy), Katharína Siposová (Słowacja). Z Polaków będą to: Giedymin Jabłoński i Antek Zaremski. „Srebrne Szkoły” to tym razem gdańska i łódzka ASP, a także Academy of Fine Arts in Glasgow, Szkocja (Wydział Biżuterii Złotnictwa). Tegoroczny, również łódzki „Debiut” należy do Hanny Ind. Prócz corocznych odsłon cyklicznych zobaczymy w Legnicy kilka zbiorowych projektów z różnych krajów. Będą trzy kwartety. Pierwszy: niemiecko-portugalsko -hiszpańsko-słowacki Plateaus Group (Katharina Dettar, Patricia Domingues, Edu Tarin, Barbora Dzuráková) zaskoczy niebanalną nowoczesną biżuterią wyrażającą inspiracje formami organicznymi. Drugi – czeski (Alena Hesounová, Karla Olšáková, Kateřina Řezáčová, Lucie Houdková) zaprezentuje obiekty wykonane z użyciem metalu, drewna, kolorowych tworzyw i włóczki.

A polski kwartet AU+ (M. Bogusław, B. Chmielewski, F. Jackowski, M. Wysocki) tym razem pokaże „artystyczną jazdę” pt. Trzy minuty w dół! Z prezentacji zagranicznych warto wymienić także międzynarodowy projekt barcelońskiej galerii La Basilica zatytułowany There will be blood, konkursowy gdański Amberif Design Award 2014 oraz warszawskie Prezentacje 2013 i pokonkursową Holownię. 35-lecie legnickiego Srebra uświetnią specjalnie na tę okazję przygoprzygotowane Birthday Party II , do którego zaproszenie przyjęli niemal wszyscy z ponad 40 dotychczasowych jurorów MKSZ i Razem, ale osobno – prezentacja wybranych złotniczych par, duetów nie tylko artystycznych, ale także życiowych. Wystawy małego designu to sedno festiwalu, ale nie można pominąć wydarzeń towarzyszących. W tym roku organizatorzy planują kolejną edycję sesji naukowej Granice Sztuki Globalnej i działań artystycznych i happenerskich. Wśród nich warto wymienić plenerowe akcje artystów -preformerów i złotników, a także prezentację wystawy fotografii nawiązujących do tytułowej Klasyki. Szczegółowy program Legnickiego Festiwalu Srebro 2014 już wkrótce na stronie www.silver.legnica.pl