Artystyczny Sandomierz

Na przełomie listopada i grudnia 2013 roku Galeria Otwarta w Sandomierzu zaprosiła na kolejne spotkanie ze współczesną sztuką złotniczą. Mogliśmy tam zobaczyć prace absolwentów Katedry Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych im Władysława Strzemińskiego w Łodzi na wystawie „Wspólny punkt widzenia II”.

pj-2013-06-07

 

Obecne spotkanie w Sandomierzu jest drugą edycją wystawy wymyślonej i zorganizowanej przez dr. Jarosława Kolca. Rok temu, również w listopadzie, mogliśmy zobaczyć prace aż dwudziestu absolwentów łódzkiej ASP . Obecnie swoje prace pokazuje kolejnych dziesięcioro: prof. Andrzej Szadkowski, dr Sergiusz Kuchczyński, dr Olga Podfilipska- Krysińska, dr Michał Wyszomirski, mgr Justyna Stasiewicz, mgr Andrzej Kupniewski, Monika Miodek – licencjat, Maria Łęczycka – licencjat, Dorota Sokołowska – licencjat, Maja Woźniak – licencjat.

pj-2013-06-08

Absolwenci razem z wykładowcami

Po ukończeniu studiów tylko część absolwentów zajmuje się projektowaniem i wykonywaniem biżuterii. Ci, dla których dyplom był tylko początkiem drogi twórczej, zdecydowanie chcą swoje realizacje pokazywać. Na wystawie autorzy zaprezentowali po kilka prac stanowiących fragment ich dotychczasowego dorobku artystycznego. Ale jakże ciekawy! I jakże miło odnotować, że w jednej przestrzeni spotkają się obecni wykładowcy ze swoimi byłymi studentami. Łączy ich przecież to, że wszyscy, choć w różnych latach, ukończyli tę samą uczelnię.

 

Wspólny punkt widzenia

Uczestnicy w swych pracach wykorzystują – poza metalami szlachetnymi i klasycznym warsztatem złotniczym – również inne technologie i techniki „zaimportowane” do biżuterii. Także materiały (obok tradycyjnych) są często zupełnie „niebiżuteryjne”. Łączy ich właśnie wspólny punkt widzenia. Bo – jak mówi Jarosław Kolec – biżuteria ma zdobić podkreślając osobowość tego, kto ją nosi. Może być głównym elementem stroju lub subtelnym dodatkiem. Może być komunikatem lub komentarzem. Bywa też, że jest agresywna lub przekorna. A ogranicza ją jedynie skala i funkcja. Naprawdę niewiele więcej. Wystawa była czynna od 23 listopada do 13 grudnia w Galerii Otwartej w Sandomierzu (Rynek 5). Okazało się, że od czasu powstania galerii była to już 25 wystawa złotnicza pokazywana w jej wnętrzach. Zatem wernisaż był też okazją do uczczenia małego jubileuszu. Tym bardziej, że do Sandomierza przyjechali niemal wszyscy wystawiający. O biżuterii, autorach, pomyśle złotniczego spotkania i prezentowanych obiektach opowiedzieli prof. Andrzej Szadkowski i dr Jarosław Kolec. Stół w Galerii Otwartej kusił sandomierskimi specjałami (różnej proweniencji), zaś szczególnie „ogniście” gości powitała grupa młodzieży z ulicy Zamkowej. Wspólnymi siłami, już po raz drugi, udało się wydać folder towarzyszący wystawie. Zaś sama wystawa być może ruszy dalej, bo naprawdę warto ją zobaczyć.

 

Spotkanie w Sandomierzu

Warto również odnotować, że dla autorów wizyta w Sandomierzu nie była pierwszą. Dzięki współpracy między organizatorami Sandomierskich Warsztatów Złotniczych i łódzką ASP spotkania studentów i absolwentów w królewskim mieście odbywają się często. W kolekcji biżuterii i obiektów sztuki tworzonej przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu znaczną część eksponatów stanowią realizacje osób związanych z łódzką ASP . W Ogólnopolskim Konkursie Biżuterii Autorskiej „Krzemień pasiasty – kamień optymizmu”, głównym punkcie dwóch Festiwali Krzemienia Pasiastego, realizacje łódzkich projektantów również stanowiły większość zgłoszonych prac. „Wspólny punkt widzenia” staje się kolejnym pretekstem, aby właśnie tu, w mieście z wyjątkowym „złotniczym klimatem” i „kamieniem optymizmu” spotykać się coraz częściej.

pj-2013-06-06

MP