Elastyczne zarządzanie finansami nowej firmy

Doświadczenia krajów wysoko rozwiniętych pokazują, że firmy zaliczane do sektora małych i średnich przedsiębiorstw potrafią najszybciej reagować na zmieniającą się sytuację na rynku i, co za tym idzie, mogą łatwiej niż duże podmioty gospodarcze dostosować się do tych zmian. Aktywność i elastyczność tej grupy przedsiębiorców ma istotny wpływ na wzrost gospodarczy.

pj-2013-05-31

Podstawową przeszkodą utrudniającą rozpoczęcie lub rozwijanie własnej działalności gospodarczej jest bariera finansowa. Pomimo coraz szerszej oferty usług proponowanej przez banki nadal głównym problemem dla firm rozpoczynających działalność jest brak możliwości swobodnego pozyskania środków finansowych.

Gwarancje na kredyt

Główną przyczyną, dla której banki nie chcą udzielać przedsiębiorcom kredytów, jest brak aktywów niezbędnych do zabezpieczania pożyczek oraz brak dokumentów poświadczających odpowiednio długą obecność firmy na rynku. W takim przypadku istotnym wsparciem są kredyty udzielane na podstawie uproszczonej procedury i zabezpieczone poręczeniem Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego w ramach Programu Ramowego Wspólnoty Europejskiej na rzecz Konkurencyjności i Innowacji. Z zainteresowaniem i życzliwym przyjęciem ze strony przedsiębiorców spotkał się również rządowy program gwarancji de minimis.

Gwarancje takie udzielane są firmom, które mają wymaganą zdolność kredytową i są w stanie kredyt obsługiwać, ale nie mogą przedstawić wystarczających zabezpieczeń kredytu. W ramach tego programu mikro-, mali i średni przedsiębiorcy będą mogli uzyskać gwarancje na zabezpieczenie spłaty kredytu przeznaczonego na finansowanie działalności bieżącej. Klient kuszony na tablet Firmy, które mogą się pochwalić pewnym stażem w prowadzeniu działalności, mogą korzystać z bogatej oferty banków.

Instytucje finansowe coraz częściej „kuszą” rozwiązaniami dedykowanymi dla konkretnego, ściśle określonego odbiorcy. Limit debetowy, kredyt w rachunku bie [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl

Marta Andrzejczak