Święto bursztynu

Od 29 do 31 sierpnia odbywały się w Gdańsku 14. Międzynarodowe Targi Bursztynu Ambermart. Na targach biżuterię srebrną i złotą, artystyczną i modową, rzeźby i przedmioty z bursztynu oraz innych kamieni jubilerskich oferowało 165 wystawców.

pj-2013-05-11

Tegoroczny Ambermart odwiedziło ponad 3 tys. osób z 31 krajów. Odwiedzającymi byli głównie przedstawiciele hurtowni, sieci handlowych, sklepów oraz galerii z biżuterią.

Biżuteria z burszt ynem na plusie

Jak podkreślali wystawcy, targi ściągnęły rzeszę zainteresowanych. Klienci chętnie nawiązywali nowe kontrakty handlowe i kupowali biżuterię. Wydaje się, że z roku na rok sytuacja na rynku bursztynowej biżuterii jest lepsza, o czym świadczą choćby statystyki targowe. W tym roku bowiem swoje produkty zaprezentowało o piętnastu wystawców więcej niż w ubiegłym roku. A w 2012 roku na Ambermarcie wystawiało się o dwudziestu wystawców więcej niż w 2011 roku. Największym zainteresowaniem kupujących cieszyła się autorska biżuteria z bursztynem. Niepowtarzalność wzornictwa oraz promocja bursztynu sprawiają, że bursztynowa biżuteria staje się coraz popularniejsza. Dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających targi cieszyły się przedmioty użytkowe wykonane z bursztynu. Można zauważyć, że osoby prowadzące działalność gospodarczą w branży jubilerskiej nie boją się podjąć ryzyka i chętniej niż jeszcze rok temu uzupełniają swój asortyment o dość drogie przedmioty użytkowe wykonane z bursztynu i srebra. Odnotowania godnym wydaje się fakt, że wielu odwiedzających zainteresowanych było kupnem rzeźb i przedmiotów dekoracyjnych wykonanych z „polskiego skarbu”. Nie można zapominać, że odwiedzający nie byli zainteresowani tylko zakupami. Dużym zainteresowaniem cieszyło się Laboratorium Bursztynu, gdzie można było dokonać identyfikacji bursztynu. Prowadzone przez rzeczoznawców Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników i pracowników naukowych Muzeum Ziemi PA N oraz Politechniki Gdańskiej badania autentyczności stały się jedną a atrakcji targów.

Skarb Polski w pełnej krasie


Podczas tegorocznego Ambermartu w ramach ministerialnego programu „Bursztyn. Skarb Polski” realizowanego ze środków unijnych, odbył się pokaz biżuterii. Targi stały się także pretekstem do otwarcia wystawy w nowej siedzibie Muzeum Inkluzji Uniwersytetu Gdańskiego. Wszyscy odwiedzający gdańskie targi mieli także możliwość uczestniczenia w popularno-naukowych warsztatach. Na warsztatach „Bursztyn, srebro i diamenty – zdemokratyzowany luksus” oraz kursie wiedzy o bursztynie, zorganizowanych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, znalazło się wiele osób chcących poszerzyć swoją wiedzę na temat bursztynu. Na zakończenie targów odbyło „Święto ulicy Mariackiej”, w tym roku pod hasłem „Mariacka w kwiatach”, podczas którego odbywały się koncerty, wernisaże biżuterii, wystawy malarstwa, pokaz mody i biżuterii, a biżuterię bursztynową można było nie tylko podziwiać, lecz także kupić u najlepszych polskich artystów – bursztynników.