Festiwal krzemienia

Już po raz drugi Królewskie Miasto Sandomierz ma przyjemność zaprosić na optymistyczne spotkanie! Od 7 września do 30 października odbędzie się II Festiwal Krzemień Pasiasty – Kamień Optymizmu.

pj-2013-08-08

Dwa lata temu został zorganizowany I Festiwal. Sukces wydarzenia, nader sympatyczny jego odbiór przez publiczność, uczestników, artystów i mieszkańców Sandomierza, zmobilizował do przygotowania drugiego spotkania. Wtedy świętowano 40 lat krzemienia pasiastego w biżuterii, teraz uwaga będzie skierowana na Muzeum Okręgowe w Sandomierzu i znajdującą się w nim jedyną w świecie muzealną kolekcję krzemienia pasiastego w biżuterii i obiektach sztuki.

 

Warsztaty złotnicze

8 Sandomierskie Warsztaty Złotnicze odbędą się w dniach 7-19 października, zaś sam festiwal startuje już 7 września. Głównym wydarzeniem będzie otwarcie wystawy i ogłoszenie wyników II Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Autorskiej Krzemień Pasiasty – Kamień Optymizmu. Organizatorzy zaplanowali mnóstwo innych spotkań i atrakcji, szczególnie w dniach 7-8 września i 13-15 września.

 

Wielki kiermasz

Szczegółowy program jest jeszcze w przygotowaniu, ale wiele już wiadomo. Od 7 do 15 na sandomierskim rynku odbędzie się II Optymistyczny Kiermasz Krzemienia Pasiastego, zaś na dziedzińcu zamku będzie można pobyć w osadzie z epoki kamienia wśród szałasów, ludzi w skórach, wziąć udział w przygotowywaniu posiłków i włączyć się w prace naszych przodków. Od 7 września będą również czynne wszystkie wystawy (a będzie ich aż 12!). Poza tym – odbędą się na prezentacje, spotkania i filmy, pokazy mody inspirowanej krzemieniem pasiastym, pokazy archeologii eksperymentalnej (w tym łupania krzemienia i rozpalania ognia w neolicie), spektakle plenerowe, wycieczki szlakiem krzemienia pasiastego, koncerty, wspólne śpiewanie przy ognisku i pieczonym mięsie, happeningi, warsztaty biżuterii. Będzie istniała możliwość budowy pierścienia Światowej Stolicy Krzemienia Pasiastego, skosztowania potraw z dymiących kociołków, rajdu pieszego do Krzemionek, akcji fotograficznych, oraz spróbowania, jak smakują „krzemyki pasiaste” w wersji mięsnej i na słodko... Warto zarezerwować sobie weekend 6-8 lub 13-15 września w Sandomierzu!