Otwarcie sezonu wystawienniczego

Ponad 150 firm z Polski i zagranicy zaprezentuje ofertę, głównie biżuterię i precjoza z bursztynem oraz srebrem, na 14. Targach Bursztynu Ambermart. Targi są otwarte dla szerokiej publiczności, tak aby nie tylko handlowcy z całego świata, ale i mieszkańcy Trójmiasta mogli zapoznać się z pracą pomorskich twórców biżuterii. Ambermart będzie się odbywał w Centrum Wystawienniczo- Kongresowym Amberexpo od 29 do 31 sierpnia.

 

W 2012 roku targi odwiedziło ponad 3. tys. gości z 30 krajów, głównie z państw Unii Europejskiej, ale i z Chin, Rosji i krajów arabskich. Co ważne, poprawiła się frekwencja kupców ze Stanów Zjednoczonych. Targi Ambermart objęte zostały prowadzonym przez Ministerstwo Gospodarki programem promocji branży jubilersko-bursztynniczej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka „Promocja polskiej gospodarki na rynkach międzynarodowych”. – W ramach tego programu na targach Ambermart 2013 odbędą się lubiane przez publiczność pokazy mody i biżuterii – zapowiada Ewa Rachoń, komisarz targów Ambermart. – Publiczność zapraszamy również do głosowania na najatrakcyjniejszą biżuterię – w konkursie internetowym na stronach www.amber.com.pl i www. ambermart.pl (głosować można w dniach 3 – 25 sierpnia) – dodaje. Uczestnicy targów będą mieli możliwość udziału w seminarium „Bursztyn, srebro i diamenty”. Branżyści, którzy chcą pogłębić wiedzę o bursztynie bałtyckim, mogą wziąć udział w szkoleniu organizowanym przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników „Kurs wiedzy o bursztynie”. Ekspozycja targowa obejmie, podobnie jak w latach ubiegłych,cieszącą się nieodmiennie dużym zainteresowaniem publiczności wystawę wzorców żywic kopalnych i ich imitacji z kolekcji Gabrieli Gierłowskiej. W Laboratorium Bursztynu rzeczoznawcy Między-narodowego Stowarzyszenia Bursztynników, pracownicy naukowi Muzeum Ziemi PAN oraz Politechniki Gdańskiej, identyfikować będą bursztyn. Ekspozycja „Życie w lesie bursztynowym” zainauguruje wystawę edukacyjną w nowej siedzibie Muzeum Inkluzji Uniwersytetu Gdańskiego.

Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się kolejna, trzecia edycja Święta ulicy Mariackiej – tym razem pod hasłem „Mariacka w Kwiatach”. W sobotę (31 sierpnia) po zakończeniu targów artystyczny i kulturalny duch Ambermartu przeniesie się na ulicę Mariacką – w naturalną scenografię jednej z najpiękniejszej ulic starego Gdańska, gdzie ulokowały się pracownie i galerie bursztynnicze.