Projektowanie komputerowe

pj_2008_06-53.jpgBezsprzecznie w ostatnich latach w dziedzinie produkcji biżuterii mamy do czynienia z przełomem - sposób tworzenia biżuterii nieuchronnie zmierzał w kierunku informatyzacji i obecnych na każdym kroku komputerom. Jeszcze do niedawna trudno było sobie wyobrazić, że tradycyjne, a nawet staroświeckie jak na dzisiejsze czasy sposoby wytwarzania w złotnictwie, mogą być zastąpione czymś innym.

Oczywiście pojawiały się i pojawiają nadal coraz nowocześniejsze maszyny, wręcz automaty, które zgrzewają, formują, wycinają, odlewają. Nie brak również nowoczesnych środków, materiałów eksploatacyjnych mających parametry i możliwości, o których dawniej można było jedynie pomarzyć. Jednak wszystko to było jedynie udoskonalaniem istniejących metod. Tymczasem komputer i maszyna przez niego sterowana otwierają nowy rozdział w zagadnieniu produkowania i projektowania biżuterii.


Oczywiście temat programów komputerowych wspomagających projektowanie i produkcję oraz maszyn jubilerskich sterowanych numerycznie nie jest absolutnie nowością. Należy go jednak traktować jako temat bieżący, bardzo w dzisiejszym czasie aktualny. Wiele osób związanych z rodzimą branżą złotniczą może już dziś pochwalić się dużą wiedzą i doświadczeniem w tym temacie, jakkolwiek istnieje rzesza jubilerów, która od tematu stroni, mając niewielkie pojęcie o całym zjawisku.


pj_2008_06-3.jpg

Niniejszy artykuł, otwierający cały cykl tematyczny, ma stanowić odpowiedź na szereg podstawowych pytań. Pewne jest to, że ten kierunek rozwoju technologii w wytwarzaniu biżuterii będzie kontynuowany. Rozwój tej specjalizacji jest w tym momencie najbardziej dynamiczny i w istocie wszystkie liczące się jednostki podążają właśnie w tę stronę. Możemy być przekonani, że prędzej czy później temat ten będzie dotyczyć również nas. Dlatego warto zawczasu zdobyć choćby podstawową wiedzę na ten temat.

Nieograniczone możliwości

Wykorzystanie komputera w procesie produkcji wyrobu widoczne będzie najbardziej w jego początkowej fazie, tj. projektowaniu oraz wykonywaniu prototypowego egzemplarza nowego modelu. W przeszłości projektant zdany był na ręczne wykonywanie szkiców, następnie długotrwałą i żmudną pracę nad zwykle woskowym modelem. Takie metody pracy, ołówkiem, rylcem i modelarską szpatułką zajmowały nierzadko całe tygodnie i nie pozostawiały wiele miejsca na popełnianie błędów.

pj_2008_06-40.jpg


Dziś rynek oferuje już dość bogatą ofertę narzędzi w postaci komputerowych programów do tworzenia gotowych projektów. Dzięki temu, że wiele z tych produktów rozwijanych jest już od kilku lat, a część rozwiązań zaadoptowano jako gotowe z innych branż, program, jaki otrzymuje dziś projektant biżuterii, jest już wolny od wad i problemów "wieku dziecięcego". Zainstalowany na naszym komputerze program daje nam możliwość krok po kroku tworzenia od podstaw nawet najbardziej skomplikowanych form złotniczych.

Zwykle w jego skład wchodzi biblioteka gotowych elementów, ogromna masa narzędzi do samodzielnego edytowania i tworzenia obiektów oraz generator, który już na ekranie komputera jest w stanie gotowy projekt wyświetlić w bardzo realistyczny, czasem trudny do odróżnienia od prawdziwej fotografii, sposób.

Tworzenie projektu w programach
[...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl

Bartłomiej Hamerlak