AMBERIF 2013 zakończony sukcesem

20. Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich AMBERIF 2013 odwiedziło 6437 kontrahentów z 54 krajów świata. Swoje produkty zaoferowało ponad 450 wystawców.

pj-2013-03-12

26 procent kontrahentów targowych stanowili goście zza granicy. Przyjechali głównie z Niemiec, Rosji, Chin, Włoch i Wielkiej Brytanii. W tym roku targi obserwowało i relacjonowało 82 dziennikarzy, m.in. z Europy, Stanów Zjednoczonych, Chin, Japonii i Libanu.

 

Imprezy towarzyszące

Odnotowania wymaga fakt, że w tym roku w ramach targów odbyło się dwudniowe Międzynarodowe Sympozjum Badaczy Bursztynu „Złoża – Kolekcje – Rynek”, które zgromadziło ponad stu zajmujących się bursztynem specjalistów z całego świata – geologów, chemików, archeologów, paleontologów, historyków sztuki, projektantów, muzealników i branżę jubilerską. Silnie zaznaczył swoją obecność podczas tegorocznych targów program „Bursztyn. Skarb Polski”. W jego ramach realizowane są zakrojone na szeroką skalę projekty promocyjne, m.in. udział polskich firm w targach jubilerskich na świecie, wizyty zagraniczny dziennikarzy branży jubilerskiej w Polsce, kampania w mediach konsumenckich w Niemczech, Włoszech, Stanach Zjednoczonych i Chinach. I tak na targi do Gdańska zjechało 9 dziennikarzy ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Włoch, Chin i Japonii, reprezentujących wiodące tytuły branżowe i ponad 100 kupców z tych państw. „Bursztyn. Skarb Polski” firmował podczas AMBERIF dwa pokazy biżuterii i mody, wydawnicto „Book Trendy 2013+” oraz wspomniane już Międzynarodowe Sympozjum Badaczy Bursztynu „Złoża – Kolekcje – Rynek”. W latach 2012–2014 polskie Ministerstwo Gospodarki, przeznaczy na promocję bursztynu prawie 7 milionów złotych.

 

Nowa siedziba

Jubileuszowe targi odbyły się po raz pierwszy w nowym AmberExpo. To jedno z najnowocześniejszych centrów wystawienniczo-kongresowych w Europie. Dysponuje trzema zintegrowanymi halami wystawienniczymi o powierzchni 12 tys. mkw, centrum konferencyjnym z czterema salami dla 1058 uczestników z możliwością mobilnego kreowania przestrzeni, restauracją i parkingiem na 430 miejsc.


Marta Andrzejczak