Zbliża się Legnicki Festiwal SREBRO!

Nie ma maja bez SREBRA i nie ma legnickiego konkursu bez mocnego hasła. W tym roku będzie to BUNT, a organizatorzy liczą, że artyści potraktują go w kategoriach wyłącznie estetycznych i jak zwykle – nie zawiodą – (w ostatnich latach uczestnicy Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej „idą” w setki, a do Legnicy napływa ponad 500 konkursowych prac rocznie).

pj-2012-02-09

Obrady jury 22. MKSZ odbędą się tuż po Wielkanocy, a w tegorocznej komisji zasiadają: Galit Gaon (Izrael), Jiro Kamata (Japonia/Niemcy), Hans Stofer (Szwajcaria/ Wielka Brytania) i dobrze znani w rodzimej branży: Sławomir Fijałkowski oraz Aneta Lis-Marcinkiewicz. Zwycięzców poznamy jednak dopiero w festiwalowy weekend, który zaplanowano na 17-19 maja. A ten, jak zawsze będzie obfitował w wydarzenia.

 

Projekty zbiorowe w Legnicy

pj-2012-02-10W tym roku w Legnicy prócz stałych cykli zobaczymy kilka zbiorowych projektów z różnych krajów. „Prince of Charming” i „Palace of Happiness” to wystawa odwołująca się do idei miłości romantycznej, a jej autorkami są: Tabea Reulecke (Niemcy), Maarja Niinemagi (Estonia) i Teresa Lane (Austria). Projekt „Hardened Tears” to pokaz prac bursztynowych, którego pomysłodawcą jest Wim Vandekerckhove – właściciel gandawskiej galerii z biżuterią (Belgia); do przedsięwzięcia zaproszono 19-stu znanych europejskich twórców. Ponownie ujrzymy prace Bastard Collection – niezawodnego niemieckiego duetu (Ingrid Römmich, Veronika Schmidt), który przez ostatnie lata narobił wiele „zamieszania” w Legnicy oraz młodych zdolnych z kwartetu AU+ (M. Bogusław, B. Chmielewski, F. Jackowski, M. Wysocki), którzy tym razem pokażą się w odsłonie pt. „Pink Pig in Ink”. Tradycyjnie, w dolnośląskiej stolicy srebra nie zabraknie wystaw konkursowych zaimportowanych z Niemiec („SCHMUCK 2013”), Włoch („Preziosa Young 2012”), Warszawy („Prezentacje 2012”) i Gdańska („Amberif Design Award 2013”). Biżuterię nadesłaną z całego świata na konkurs, zaprezentuje także „Holownia”. W stałych cyklach pokażą się: Aneta Lis-Marcinkiewicz i Adriana Lisowska, Agnieszka Bruzda i Jan Bohdan Suchodolski oraz Ulrich Reithofer („Sylwetki Twórców”), Institute of Art and Design, University of West Bohemia z czeskiego Pilzna i włoska Alchimia Contemporary Jewellery School („Srebrne Szkoły”). Tegoroczny „Debiut” należy do Moniki Miodek. Zapowiada się prawdziwa trzydniowa uczta dla koneserów. Wisienką na torcie będzie oczywiście 22. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej BUNT – wiodąca impreza Legnickiego Festiwalu SREBRO, organizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy od 1979 r. Konkurs (objęty patronatem przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który funduje też Grand Prix) ma charakter czysto artystyczny, preferuje pomysł, wartość i sens wypowiedzi twórcy na zadany temat. To podstawowe kryteria decydujące o kwalifikacji prac na wystawę. Organizatorzy nie stawiają żadnych ograniczeń co do zastosowanych materiałów i technik, ale nawiązując do ponad 30-letniej tradycji konkursu oczekują użycia w pracy srebra.


Justyna Teodorczyk