Certyfikacja syntetycznych diamentów jubilerskich

W powszechnym mniemaniu diament jest najważniejszym kamieniem jubilerskim. I jest tak rzeczywiście, gdyż obrót diamentami oraz wyrobami go zawierającymi jest najważniejszą pozycją największych rynków jubilerskich świata. Jeszcze do niedawna jubilerskie egzemplarze diamentu nie miały poważniejszej alternatywy. Stworzyły ją dopiero jubilerskie diamenty syntetyczne

pj_2008_04-15.jpg

Od paru lat na najważniejszych rynkach jubilerskich, a od pewnego czasu także na polskim, pojawiają się coraz atrakcyjniejsze brylanty szlifowane z diamentów syntetycznych. Na pierwszy rzut oka diament wytworzony w laboratorium nie różni się niczym od diamentu wydobytego w kopalni.

Istotna różnica występuje dopiero w cenie. Przy tej samej jakości i prawie tych samych, a niekiedy nawet lepszych parametrach fizycznych, syntetyczne diamenty jubilerskie są wyraźnie tańsze od analogicznych diamentów naturalnych. I wszystko wskazuje na to, że w przyszłości różnica ta jeszcze się powiększy. Jednocześnie dla jednoznacznego odróżnienia jubilerskich diamentów syntetycznych i naturalnych nawet najlepsi znawcy diamentów potrzebują wsparcia nowoczesnej aparatury analitycznej. Problemy identyfikacyjne i znacząca różnica cen syntetycznych i naturalnych diamentów jubilerskich wpływają w negatywny sposób na zaufanie potencjalnych nabywców do diamentu.


pj_2008_04-31.jpg

Dla utrzymania zaufania w obrocie diamentami jubilerskimi używa się już od kilkudziesięciu lat różnorakich certyfikatów (świadectw). Pozytywne doświadczenia wynikające z certyfikacji brylantów sprawiły, że praktyką tą objęto także inne wartościowe kamienie jubilerskie. Certyfikat wystawiony brylantowi przez uznane laboratorium gemmologiczne gwarantuje nabywcy jego autentyczność i zaświadcza o jego jakości, biorąc za podstawę zunifikowane kryteria oceny (tzw. 4C).

Jeszcze do niedawna świadectwo takie mogło być wystawione jedynie jubilerskiemu diamentowi/brylantowi naturalnemu spełniającemu określone kryteria i wymogi, np. certyfikaty nie są wystawiane na diamenty naturalne upiększone metodą Yehudy. Tych wymogów nie spełniały także jubilerskie diamenty syntetyczne. Okazało się jednak, że pod naporem sytuacji i dokonujących się zmian rynkowych, świadectwa takie mogą być wystawiane też diamentom syntetycznym.

Z oczywistych powodów, jako że ok. 50 proc. światowych obrotów diamentami jubilerskimi dokonuje się na rynku amerykańskim, prekursorem zmian w tym względzie były amerykańskie instytuty gemmologicz [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl

Włodzimierz ŁAPOT