Książki o zegarkach

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia na rynku pojawiły się doskonale prezentujące się, książki o zegarkach i zegarmistrzostwie. Wiadomo nie od dziś, że zegarki są częstym upominkiem pod choinkę, a wszyscy mężczyźni właśnie poprzez książki i magazyny zaspokajają głód  informacji i potrzebę nasycenia się oglądaniem luksusowych i legendarnych zegarków.

 


książki o zegarkach i zegarmistrzostwieKażda z wydanych książek wymagałyby głębszej recenzji, co choćby ze względu na dość szczegółowe nazewnictwo należy pozostawić gronu aktywnych zegarkomaniaków. Poniżej chciałbym odnotować tylko kilka najważniejszych. Każda z książek jest tłumaczeniem obcojęzycznego oryginału i co ciekawe, każda z nich dotyka innego aspektu zegarków i zegarmistrzostwa.
Zegary. Historia pomiaru czasu

Książka Davida Christiansona "Zegary. Historia pomiaru czasu" wydana przez Arkady, jest doskonałym i opisem historii zawodu, gdzie do marek i konkretnych modeli zegarków, autor odwołuje się tylko dla lepszej ilustracji historyczno-techniczno-ekonomicznego, bardzo ciekawego wywodu. Dzięki częstym wtrąceniom w formie ramek, opisującym wybrane marki, lub wydarzenia książka jest także łatwiej przyjmowana.

Legandarne zegarkiW książce "Legendarne zegarki. Od Breitlinga do Omegi" wydana przez Carta Blanca, docenić należy, nie pozbawiony jednak sporej ilości błędów, stosunkowo duży, nasz polski wstęp. W treści opracowanie, autor pozostając w chronologicznej kolejności, przedstawia zegarki, które urosły do miana legendarnych, dzięki ich konstrukcji i osobom lub wydarzeniom w jakich brały udział.

Luksusowe zegarkiKsiążka "Luksusowe zegarki" obejmuje krótki wstęp z historii pomiaru czasu i tworzenia zegarków, by w swojej części głównej przedstawić 51 rożnych marek zegarkowych znanych powszechnie, lub lokalnie w Italii (bo autorzy są Włochami).
Rozkoszując się ciekawymi informacjami i fantastycznymi ilustracjami, trzeba jednak zwrócić uwagę potencjalnego czytelnika na dość dużą ilość przekłamań i błędów merytorycznych, a także brak logiczności niektórych podawanych myśli. Dotyczy to szczególnie dwóch pozycji, które powyżej zostały opisane, jako ostatnie.
Niezależnie od wskazanych uchybień książek, na naszym ubogim rynku można je spokojnie polecać, ale… z sugestią do sprawdzania wielu z podawanych informacji.

Władysław Meller
www.e-zegarki.info.pl